fot. wikimedia
W piątek w Los Angeles zmarł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon, autor bestsellera “Cień wiatru”. 55-letni pisarz od dwóch lat cierpiał na chorobę nowotworową.

Pochodzący z Barcelony Zafon na początku kariery pracował jako dziennikarz, a także specjalista ds. reklamy. Z czasem poświęcił się pisaniu powieści, a także scenariuszy filmowych.

Pierwsze utwory literackie Zafona były skierowane do młodzieży. W dekadzie lat 90. XX w. napisał „Księcia mgły”, 'Pałac Północy”, „Światła września”, a także powieść „Marina”.

W 1993 r. Zafon przeniósł się do Los Angeles. To tam powstała jego najsłynniejsza książka, “Cień wiatru”. Wydana w 2001 r. powieść stała się bestsellerem, który przetłumaczono na ponad 40 języków świata, w tym na język polski.

W kolejnych latach Carlos Ruiz Zafon wydał m.in. powieści „Gra anioła” oraz „Więzień nieba”.

Rodzime media szeroko komentując zgon Zafona, przypominają, że był on „pierwszym w swoim pokoleniu hiszpańskim autorem bestsellera”.”Odszedł pionier nowej epoki narracji komercyjnej, który uczynił modną tradycję gotycką swego rodzinnego miasta” - napisał dziennik „El Mundo”, przypominając o licznych międzynarodowych nagrodach literackich Zafona, w tym m.in. Original Voices Award i British Book Award.

PAP/ar