Fot. pexels.com
Problemy ze snem to dolegliwość, która dotyka już 45% ludzi na całym świecie. Co trzecia osoba zmagająca się z problemami ze snem nie podejmuje żadnych działań, które mogłyby pomóc w zwalczaniu bezsenności.

Coraz więcej osób ma problemy ze snem, spowodowane zmienionym przez cywilizacyjne przyzwyczajenia trybem życia. Potwierdza to dr Aleksandra Wierzbicka z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, z którą rozmawiała Joanna Lejtan.

Rozmowa Joanny Lejtan z Aleksandrą Wierzbicką cz.1
Rozmowa Joanny Lejtan z Aleksandrą Wierzbicką cz.2

Jak mówią badania ponad 80 procent polaków skarży się na ból kręgosłupa. Na tym nie koniec, według specjalistów, jeszcze w tym stuleciu bóle kręgosłupa staną się problemem niemal każdego mieszkańca ziemi. Czy to już choroba cywilizacyjna? Na te pytanie w rozmowie z Tomaszem Tranem odpowiedziała fizjoterapeutka Katarzyna Kaczmarz.

Rozmowa Tomasza Trana z Katarzyna Kaczmarz

Bezsenność to szeroki problem związany z zasypianiem lub przebudzaniem się w środku nocy, złej jakości snu czy zbyt wczesnym budzeniem się. Należy pamiętać, że faza spania tak jak faza czuwania, należy do podstawowych rytmów biologicznych, które umożliwiają dobre funkcjonowanie człowieka. Jeszcze do niedawna mówiło się tylko o problemach ze snem osób starszych. Jednak jak się okazuje w ostatnich latach, bezsenność dotyka osób coraz młodszych.

red./iw