fot. Piotr Drabik/wikimedia
Wiceminister rozwoju skomentował m.in. doniesienia, że walka z pandemią koronawirusa może pokrzyżować plany Unii Europejskiej w zakresie dochodzenia do neutralności klimatycznej.

Europejski Zielony Ład jest strategią, która ma za zadanie doprowadzić Europę do neutralności emisyjnej najpóźniej w 2050 roku. Arkadiusz Wilman zapytał wiceministra Mazura, czy w dobie koronawirusa ten plan jest realny i w jaki sposób Polska włącza się w jego realizację.

- W projekcie obudowy europejskiej gospodarki po Covidzie, który Komisja Europejska ogłosiła tydzień temu, temat zielonej energii będzie kluczowy. W wychodzeniu z okresu pandemii zielona energia i dygitalizacja będą traktowane jako obszary strategiczne. Unia Europejska jest w tym zakresie bardzo konsekwentna - powiedział Krzysztof Mazur. - Polska na wielu polach jest bardzo aktywna. Polacy na przykład bardzo polubili fotowoltaikę. Dzięki rządowemu programowi Mój prąd, jesteśmy dziś wśród pięciu gospodarek Unii Europejskiej o najwyższym przyroście fotowoltaiki. Opinie, że stawiamy tylko na węgiel są więc nieprawdziwe - dodał.

Nasz gość odniósł się także m.in. do reformowania polskiego górnictwa, oraz potencjalnych zmian w podejściu do modelu pracy, które wynikają z pandemii, a mogą przełożyć się m.in. na polską ekologię.

aw/ar

Posłuchaj

rozmowa Arkadiusza Wilmana z Krzysztofem Mazurem