fot. prk24.pl
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł PiS-u, który był gościem porannego „Studia Bałtyk”, powiedział że zainteresowanie pomocą jest wśród przedsiębiorców bardzo duże. Dodał, że ta kwestia będzie głównym tematem dzisiejszej wideokonferencji MSWiA z wojewodami.

- Podczas dzisiejszej konferencji podsumujemy to, co zostało zrobione w ostatnich 2, 3 tygodniach w ramach pomocy przedsiębiorcom. Warto tu przypomnieć, że są dwa rodzaje wsparcia. Pierwsze wynika z zapisów tarczy antykryzysowej i jest wypłacane przez urzędy pracy, a drugie - z Polskiego Funduszu Rozwoju. W obu przypadkach są to bardzo duże kwoty, z podziałem na powiaty i gminy. W powiecie koszalińskim 338 firmom przekazano już 50 milionów złotych subwencji. W Koszalinie to 154 miliony złotych dla 848 firm - powiedział Paweł Szefernaker. - Między innymi dzięki takim działaniom, Polska jest - według badania Business Insidera - wśród niewielu zielonych wysp świata, biorąc pod uwagę wskaźniki makroekonomiczne. Mamy też najlepsze prognozy gospodarcze wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej - dodał.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do pomysłu Lewicy, która zaproponowała abolicję dla osób, które dostały mandaty za łamanie obostrzeń obowiązujących w okresie społecznej kwarantanny. - Tych pomysłów, szczególnie w czasie kampanii wyborczej, będzie dużo. Mam jednak przekonanie, po rozmowach z policjantami, że mandaty były wystawiane w ostateczności. Osoby łamiące obostrzenia były wcześniej wielokrotnie upominane. Pamiętajmy też, że te kary nie są przeciwko komukolwiek, ale przeciwko chorobie - stwierdził Paweł Szefernaker. Dodał, że prawo w tym zakresie przyjął parlament, a nie politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceszef MSWiA, zapytany przez Annę Popławską o datę otwarcia granic, co jest szczególnie istotne dla zachodniopomorskiej branży turystycznej, stwierdził: - Znoszenie wszystkich obostrzeń wynika z obserwacji, analiz, rozmów z ekspertami. Tak jest także w przypadku granic. Ich zamknięcie w marcu było ważne dla Polaków i kraju w kontekście rozszerzania się koronawirusa. Teraz obserwujemy sytuację i po 15 czerwca na pewno decyzje w tej sprawie zapadną.

Polityk skomentował również procedowanie ustawy o wyborach prezydenckich, potencjalny termin wyborów, oraz sytuację polityczną wokół ministra zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z ministrem Pawłem Szefernakerem