fot. prk24.pl
Łącznie zachorowało już pięciu pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie.

Pierwszy przypadek zarażenia patogenem wykryto w środę. Kwarantanną objęto wówczas dwie inne urzędniczki, z którymi zarażona pracowała w jednym pomieszczeniu.

W piątek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie poinformowała, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykryto u czterech kolejnych pracowników koszalińskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Potwierdzam, że cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą niestety pracowników koszalińskiego oddziału. Te osoby nie miały kontaktu z klientami - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS-u w województwie zachodniopomorskim. - Jesteśmy pod nadzorem sanepidu i działamy zgodnie z jego zaleceniami. Przekazujemy m.in. informacje o osobach, z którymi kontakt mieli zakażeni pracownicy. Wstrzymaliśmy też obsługę klientów w koszalińskim oddziale. O kolejnych decyzjach będziemy informować - dodał.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio Koszalin, jedna osoba jest na obserwacji na oddziale zakaźnym koszalińskiego szpitala, a cztery w domowej izolacji.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin rzeczniczka zachodniopomorskiego sanepidu Małgorzata Kapłan, kilkadziesiąt osób - pracowników i ich rodzin - dostało decyzje o kwarantannie: - Ustalamy osoby, które miały kontakt z zarażonymi. Decyzje o kwarantannie otrzymało już kilkadziesiąt osób. Zgodnie z procedurą, zostaną one przebadane na obecność koronawirusa najwcześniej w siódmym dniu od ostatniego kontaktu z osobą zakażoną. Cały czas trwa też dochodzenie epidemiologiczne.

W piątek urząd jest zamknięty. Zgodnie z decyzją sanepidu, dziś przeprowadzona jest bowiem dezynfekcja sali obsługi klientów. Sprawy można załatwiać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Czekają nich także konsultanci infolinii pod numerem 22 560 16 00.

Dotychczas w Koszalinie i powiecie koszalińskim wykryto 153 przypadki zachorowań na Covid-19 - najwięcej w województwie zachodniopomorskim.

ak/ar

Posłuchaj

Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS-u w województwie zachodniopomorskim
Małgorzata Kapłan, rzeczniczka zachodniopomorskiego sanepidu