fot. gov.pl
Wiceminister zdrowia, który był gościem porannego „Studia Bałtyk” zapewnił jednocześnie, że sytuacja epidemiczna w regionie śląskim jest opanowana.

- Wczoraj mieliśmy 445 nowych przypadków zarażenia koronawirusem, z czego prawie 300 na Śląsku. Ten tydzień będzie ważny, bo kończymy testy górników i ich rodzin. Jeszcze 2-3 dni będą spływały wyniki ich badań i sytuacja się uspokoi. Liczba zarażeń wśród innych mieszkańców Śląska jest bowiem porównywalna z pozostałymi częściami kraju - zapewnił Waldemar Kraska.

Urzędnik zaznaczył, że dobrze się stało, że - dzięki zaangażowaniu Polaków i służb - nie było w Polsce gwałtownego wzrostu liczby zarażeń: - W porównaniu z innymi krajami, jak np. Niemcy, Hiszpania czy Włochy, myśmy ten okres zakażeń wypłaszczyli. Oznacza to, że będzie on wprawdzie trwał nieco dłużej, ale nie było skokowego przyrostu liczby chorych, dzięki czemu nasi lekarze nie mieli dylematu, czyje życie ratować, podłączając respirator. Mamy też dużo więcej łóżek niż chorych. Dlatego uważam, że warto było podjąć ten wielki trud społecznej izolacji.

Wiceminister zdrowia zapytany przez Aleksandrę Kupczyk o zapowiedziane na dziś znoszenie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią, stwierdził: - Chcemy powracać do normalności, choć nieco innej niż przed pandemią. Musimy nauczyć się żyć obok wirusa, przestrzegając pewnych zasad sanitarnych.

Nasz gość odpowiedział także na pytania dotyczące m.in.: braku przestrzegania obostrzeń przez część Polaków, realną liczbę zakażonych, przygotowań do bezpiecznego korzystania z wakacyjnego wypoczynku.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/ar

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z Waldemarem Kraską