fot.kpt. Błażej Łukaszewski/12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina
Pierwsze kolumny pojazdów wojskowych 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina wyruszyły w poniedziałek na poligon w Drawsku Pomorskim, aby wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu Defender Europe 20 Plus.

Pierwsze pojazdy wyjechały na drogi prowadzące na poligon w poniedziałek po północy – powiedział PAP oficer prasowy 12. Brygady kapitan Błażej Łukaszewski. Jak dodał, pojazdy i sprzęt wojskowy będę poruszały się po drogach regionu przez trzy dni.

W wojskowych kolumnach przemieszczają się kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak i specjalistyczny sprzęt logistyczny oraz łączności. Łącznie to kilkaset pojazdów.

Przedstawiciele wojska apelują do kierowców, aby nie wymuszali pierwszeństwa przed kolumnami oraz nie wjeżdżali pomiędzy poszczególne pojazdy. Jak poinformowano, w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów.

Pierwszy i ostatni pojazd w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę – informuje wojsko. Poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego, w przypadku ostatniego pojazdu. Dodatkowo pojazdy jadące w kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe.

Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany (Żandarmeria Wojskowa lub Regulacja Ruchu) z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest ułatwić jej przejazd – wynika z informacji wojska.

Od 5 do 19 czerwca br. na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się zmodyfikowane polsko-amerykańskie ćwiczenie Defender Europe 20 Plus. Łącznie w ćwiczeniu weźmie udział około 6 tys. żołnierzy, 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych.

Ze strony amerykańskiej ćwiczyć będzie około 4 tys. żołnierzy z Wysuniętego Dowództwa 1. Dywizji Kawalerii, z 2. Brygadowej Grupy Bojowej, z 3. Dywizji Piechoty oraz z 3. Brygady Lotnictwa Bojowego. Będą oni ćwiczyli z żołnierzami Wojska Polskiego z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii.

PAP/od