fot. pixabay.com
Słupski magistrat w niedzielę podał wyniki badań na obecność przeciwciał koronawirusa, które wykonano wszystkim pracownikom przedszkoli i nauczycielom klas I-III. Są negatywne. Nie ma zagrożenia dla otwarcia placówek 25 maja – powiedziała PAP rzeczniczka magistratu.

20 maja słupski magistrat poinformował o rozpoczęciu badań przesiewowych na obecność przeciwciał koronowirusa u wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli. W grupie osób wytypowanych do testów znaleźli się również nauczyciele klas I-III.

W niedzielę magistrat podał wyniki testów przeprowadzonych u pracowników przedszkoli i nauczycieli klas I-III.

- Wszystkie są negatywne - powiedziała rzeczniczka magistratu Monika Rapacewicz. Dodała, że w związku z tym nie ma zagrożenia dla otwarcia placówek 25 maja, co zapowiadała wcześniej prezydent Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej.

Rapacewicz poinformowała PAP jeszcze w piątek o zakończeniu badań u pracowników żłobków. Zaznaczyła, że nie stwierdzono u nich obecności przeciwciał koronawirusa i żłobki otwarte zostaną w poniedziałek.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Rapacewiecz testy serologiczne, które wykrywają obecność dwóch rodzajów przeciwciał: wczesnych, sugerujących, że dana osoba jest w trakcie choroby, i późnych, sugerujących, że dana osoba przeszła już chorobę, zostały wykonane łącznie u około 800 osób.

Badania przesiewowe u pracowników trzech żłobków i 20 przedszkoli oraz nauczycieli klas I-III finansowane były z budżetu miasta Słupska.