fot. pixabay.com
Nie stwierdzono przeciwciał, więc żłobki uruchamiamy 25 maja, zgodnie z planem – poinformowała rzecznik słupskiego magistratu Monika Rapacewicz. Trwają badania pracowników przedszkoli.

20 maja słupski magistrat poinformował o rozpoczęciu badań przesiewowych na obecność przeciwciał koronowirusa u wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli.

Rapacewicz poinformowała PAP w piątek o zakończeniu badań u pracowników żłobków. Jak podała nie stwierdzono u nich obecności przeciwciał koronawirusa, w związku z tym żłobki zostaną ponownie otwarte 25 maja. Takie były wcześniejsze zapowiedzi prezydent Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej.

- Trwają jeszcze badania pracowników przedszkoli. Ich jest więcej. Wyniki będziemy mieć w niedzielę i od nich uzależniona będzie decyzja dotycząca uruchamiania placówek - zaznaczyła rzeczniczka słupskiego magistratu.

Testy serologiczne, które wykrywają obecność dwóch rodzajów przeciwciał: wczesnych, sugerujących, że dana osoba jest w trakcie choroby, i późnych, sugerujących, że dana osoba przeszła już chorobę, wykonane zostaną łącznie u 500 osób. Jeśli wśród nich będą osoby, u których wykryte zostaną przeciwciała, zostaną one skierowane na testy genetyczne PCR , by potwierdzić, czy są chore na COVID-19.

Badania przesiewowe u pracowników trzech żłobków i 20 przedszkoli finansowane są z budżetu miasta Słupska.

PAP/ar