fot. facebook.com/greg2future
Konsultant ds. prognostyki oraz teoretyk cywilizacji prowadzący stronę na Facebooku Global Future Studies był gościem Jarosława Rochowicza w popołudniowym wydaniu „Studia Bałtyk”.

Mówił m.in. o tym, czy możemy przygotować się na okres po pandemii koronawirusa: - Widać, że przyspieszyła ona wiele istniejących trendów. Istnieją też takie trendy, które powstały w wyniku pandemii i one też będą rozwijały się. (...) Wszystko od razu nie wróci do normy. Konsekwencje przez najbliższe lata będą szczególnie towarzyszyć przedsiębiorcom i osobom wykonującym mniej płatne pracy.

Jak dodał, oprócz militarnych zabezpieczeń, trzeba przemyśleć produkcję strategiczną. Chodzi m.in. o leki czy środki dezynfekujące: - Po pandemii będziemy wszyscy będziemy bardziej wliczać w równania gospodarcze opłacalności ekonomicznej ryzyko kontroli nad łańcuchami dostaw. Będziemy cieszyć się z tego, że coś jest bliżej produkowane, mimo że drożej i mamy nad tym kontrolę, niż coś dalej, gdzie w razie kryzysu stanie się niedostępne.

Jego zdaniem pandemia może także doprowadzić do kryzysu kapitalizmu: - On się zmieni, paradoksalnie z perspektywy zwykłego człowieka na lepsze.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./jr/rż

Posłuchaj

rozmowa z dr. Grzegorzem Lewickim