Fot. uihere.com
Jak radzimy sobie z epidemią Covid-19, czy jesteśmy gotowi do drastycznej zmiany trybu życia? Akceptujemy czy może odrzucamy ograniczenia kontaktów społecznych, przemieszczania się i inne obostrzenia? Czy ufamy władzy i sobie wzajemnie? Wspieramy się i pomagamy innym czy myślimy tylko o sobie?

Katarzyna Krystosik-Łasecka, przewodniczaca Okręgowej Rady Lekarskiej w Koszalinie nie dostrzega wzmożonej fali niecheci wobec pracowniików słuzby zdrowia z powodu koronawirusa. Samorząd lekarski w regionie nie odnotowuje wiele takich przypadków. Ale jesli są, wymagają zdecydowanego napiętnowania.

Katarzyna Krystosik-Łasecka

Najpierw o lekarzach mówiono jak o bohaterach, teraz coraz częściej pojawiają się informacje o hejcie. Z aktami agresji spotykają się również pracownicy ochrony zdrowia, policja czy też górnicy. Dlaczego w czasie pandemii zamiast się wspierać, uderzamy w tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie? - Małgorzatą Murzyn-Mróz - psycholog.

Małgorzata Murzyn-Mróz

Postawy Polaków wobec epidemii koronawirusa sprawdzili psychologowie z Uniwersytetu SWPS – dr Konrad Maj i prof. Krystyna Skarżyńska. Badanie zostało przeprowadzone między 24 i 26 marca na ogólnopolskiej losowo-kwotowej próbie 1080 osób dorosłych (po 18. roku życia). Kwoty łączne dla wieku, płci, wielkości miejsca zamieszkania były dobrane tak, aby stanowiły statystyczną reprezentację tych grup w populacji pełnoletnich Polaków.

dr Konrad Maj i prof. Krystyna Skarżyńska

Żeby nie narażać ciężarnej żony i nastoletniego syna postanowił odizolować się w działkowej altance. Powracamy do historii Pana Karola ze Szczecinka. Mężczyzna wrócił z Holandii i dwutygodniową kwarantannę chciał spędzić na swojej działce. Spotkało się to z agresją słowną, fizyczną, ale także i falą dobroci... Mężczyznę przeprosiła także pani prezes Rodzinnych Ogródków Działkowych. Po fali negatywnych komentarzy jakie spadły na nią, postanowiła usunąć z internetu facebookowy profil ogrodów. Pan Karol w piątek zakończy kwarantannę. Czaplinek wciąż chce walczyć z "mową nienawiści" w ramach akcji "Hejt Stop".

Materiał Mateusza Sienkiewicza