fot. prk24.pl
Przeciwko emerytowanemu policjantowi, 62-letniemu Władysławowi K. z powiatu słupskiego, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w związku z popełnieniem szeregu oszustw, w tym kredytowych na łączną kwotę prawie 2 milionów złotych - poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

O skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Władysławowi K. do Sądu Okręgowego w Słupsku poinformował w środę rzecznik prokuratury okręgowej Paweł Wnuk.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż Władysław K. był inicjatorem i koordynatorem przestępczego procederu polegającego na wyłudzaniu kredytów z banków współpracujących z firmami pośredniczącymi w ich zaciąganiu ze Słupska i Ustki. W przestępczej działalności uczestniczyło jeszcze 23 innych oskarżonych. Materiał dowodowy wskazuje na to, że doprowadzili oni do wyłudzenia 31 kredytów bankowych o łącznej wartości ponad 1,2 miliona złotych na szkodę pięciu podmiotów finansowych.

Jak podał prokurator Wnuk ustalono, że przestępcza działalność prowadzona była od stycznia 2011 roku do listopada 2014 roku: - Odbywała się ona na kilku płaszczyznach, w szczególności wiązała się ona z pozyskiwaniem i dalszym wykorzystywaniem do celów przestępczych danych osobowych tzw. słupów oraz z naganianiem kolejnych osób, na które za ich zgodą były zawierane oszukańcze umowy kredytowe.

Władysław K. jest również oskarżony o wyłudzenie kilku pożyczek na szkodę osób prywatnych o łącznej wartości prawie 700 tysięcy złotych oraz o przywłaszczenie ponad 30 tysięcy złotych.

Jak podał prokurator Wnuk, Władysław K. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Odmówił wyjaśnień i odpowiedzi na pytania prokuratora.

Za popełnienie zarzucanych oskarżonemu przestępstw grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Władysław K. to emerytowany funkcjonariusz policji. W przeszłości był już karany sądownie za popełnienie przestępstwa przeciwko mieniu. Sąd wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesił. Wobec Władysława K. nie były stosowane środki zapobiegawcze.

W sprawie 23 pozostałych oskarżonych, którzy współpracowali z Władysławem K. przy wyłudzaniu kredytów, Prokuratura Okręgowa w Słupsku z końcem grudnia 2019 roku skierowała do słupskiego sądu rejonowego akty oskarżenia.

PAP/rż