Wirus w komputerze, to spory problem, ale wirus w naszej codzienności, to bardzo trudny czas dla wszystkich: słuchaczy Polskiego Radia Koszalin i muzyków, dla których spotkania z publicznością są najważniejsze i być może to także dla nich najtrudniejszy moment w karierze.

Skoro artyści nie mogli przyjechać do naszego Studia Koncertowo-Nagraniowego im. Czesława Niemena, nasi słuchacze także nie mogli przyjść na koncert, to wykonawcy zagrali i zaśpiewali specjalnie ze swoich domów.

Przez pięć tygodni na naszym portalu, Facebooku i YouTube o 20.00 miały miejsce premiery piosenek artystów z naszego regionu, Polski, a także zagranicy.

NIEDZIELA
To już ostatnia Domówka. W ciągu pięciu tygodni dla Słuchaczy Radia Koszalin specjalnie ze swoich domów zaśpiewało 31 Wykonawców. Artyści z naszego regionu, z Polski a także z zagranicy. Dali nam możliwość zajrzenia w swój prywatny świat, złapania dobrej energii. My oglądając i słuchając ich piosenek, poświęcając swój czas, potwierdziliśmy, że warto tworzyć dla innych. Warto przetrwać ten trudny czas, by któregoś dnia móc spotkać się np. w Studiu im. Czesława Niemena w Radiu Koszalin.

Kombi - „Taniec w słońcu”

Co tu dużo pisać. Zespół legenda. Sławomir Łosowski założyciel i kompozytor największych przebojów zespołu „Słodkiego, miłego życia”, „Kochać Cię-za późno” czy „Przytul mnie” tym razem specjalnie dla Słuchaczy Radia Koszalin.

Julian Lesiński - „Spójrz”
Julian Lesiński w swojej autorskiej twórczości stawia na współczesne popowo-elektroniczne brzmienia. Głos wokalisty wyróżnia się ciepłą barwą i ekspresyjnym feelingiem, dzięki któremu artysta potrafi balansować w swojej muzyce pomiędzy delikatnością wyrazu, a ostrym pazurem.

Jutuber - „Nic nie wiem”, „Nieprzemakalna dziewczyna”
Jutuber to solowe wcielenie Piotra Krakowskiego - kompozytora, producenta muzycznego i multiinstrumentalisty, który po latach współpracy z różnymi wokalistami postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. W wyniku gorzkich obserwacji współczesnego świata i tęsknoty za gitarowym brzmieniem, artysta powołał Jutubera, w którym komponuje i produkuje muzykę oraz śpiewa. Jutuber w warstwie muzycznej łączy elektronikę, blues, funk z alt-rockiem, zaś w warstwie tekstowej bezpardonowo i nierzadko kąśliwie opisuje mechanizmy współczesnej popkultury oraz relacje społeczne.

Domówka Polskiego Radia Koszalin - 24 maja | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

23 maja (sobota) Kasia Sochacka - „Wiśnia”
Najpierw były „Zachody”, potem „Trochę tu pusto”, aż przyszedł czas na „Wiśnie”. Niektórzy mówią, że Kaśka Sochacka jest „damskim wcieleniem Korteza”. Dla Nas jest nadzieją na kolejne piękne piosenki i w niedalekiej przyszłości spotkanie w Studiu im. Czesława Niemena. Na razie zaprasza na Domówkę Radia Koszalin.

James Walker - „The Conversation”
Kolejny zagraniczny gość na Domówce Radia Koszalin.

The Cassino - „Wiosna”, „Care”, „You Lied”
Zespół The Cassino powstał w 2013 roku w Braniewie z inicjatywy Piotra Dawidka i Huberta Wiśniewskiego. „Facet na wokalu wspaniały” – mówił o Hubercie Adam Sztaba. Od początku zespół tworzy własną muzykę, eksperymentując z rockiem, bluesem i indie. Na Domówce Radia Koszalin wokalista wykona trzy kompozycje, w tym dwie nigdy wcześniej niepublikowane!

Domówka Polskiego Radia Koszalin - 23 maja | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

22 maja (piątek) VHS - „Bez słów”
muz. i sł. zespół
VHS mimo iż są na początku swojej drogi, bo w obecnym składzie funkcjonują zaledwie od roku, to udało im się całkiem sporo osiągnąć. Reprezentują szeroko pojętą scenę alternatywną, trudno jest jednak precyzyjnie określić ich muzyczną przynależność bo balansują na pograniczu wielu gatunków. W przerwach między występami zespół w otoczeniu lasów Beskidu Sądeckiego pracuje nad materiałem na swój debiutancki album, którego premiera planowana jest w tym roku. Pierwszą jego zapowiedzią jest utwór "Bez słów.

Michał Przerwa-Tetmajer - „Eminencje”

muz. i sł. Michał Przerwa-Tetmajer
Były gitarzysta zespołu Jazzpospolita jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie.

VHS - „Bez słów” Michał, Przerwa-Tetmajer - „Eminencje”

21 maja (czwartek) Reggaeside - „Jasny cel”
muz. i sł. Maciej Gburczyk, Mateusz Deredas
Reggaeside wyróżnia się na polskiej scenie oryginalnym stylem, gdzie rytmy reggae ciekawie przeplatają się z innymi gatunkami muzycznymi. Na scenie muzycy są w ciągłym ruchu, a wokalista przemierza dystans niczym Axl Rose, utrzymując bliski i ciepły kontakt z publicznością. Na „Domówce Radia Koszalin” wokalista zespołu Karol Olszewski znad morza przeskoczy na kanapę.

Helaine Vis - „Scars”
muz. i sł. Helaine Vis

Kim jest Helaine Vis? To zwykła dziewczyna. - Niektórzy artyści posiadają swoje sceniczne alter ego, są w „prawdziwym życiu” zupełnie inni niż na scenie. Ja w obydwu światach jestem taka sama. Jako nastolatka zaczęłam pisać piosenki, to stało się zupełnie naturalnie. To trochę jakbym pisała pamiętnik, tylko z melodią w formie wiersza - mówi artystka.

Reggaeside - „Jasny cel”, Helaine Vis - „Scars”

20 maja (środa) Sonbird - „Ślad”
muz. zespół i sł. Dawid Mędrzak
Są z Żywca. Zespół podbił najlepsze festiwale, wydał debiutancką płytę. Teraz wokalista
grupy Dawid Mędrzak zaśpiewa dla najlepszej publiczności, czyli Słuchaczy Radia Koszalin.

Zagi - „Korzeniami”
muz. i sł. Zagi
O sobie mówi tak: Moją pasją jest pisanie, granie i śpiewanie piosenek. Robię to odkąd odkryłam, że przychodzi mi to łatwiej niż mówienie o tym, co u mnie słychać! Piszę również piosenki dla innych artystów! Moje kompozycje możesz usłyszeć na albumach takich artystów jak: Sound'n'Grace, Filip Lato, Sylwia Lipka, Sylwia Przybysz i innych. Wierzę, że nic nie dzieje się bez przyczyny i z wszystkiego co mnie spotyka czerpię inspirację do pisania kolejnych utworów!

Sonbird - „Ślad”, Zagi - „Korzeniami”

19 maja (wtorek) Aga Dyk - „Kropla rosy”
muz. Marcin Kuczewski i sł. Aga Dyk
Autorka tekstów i dziennikarka, wokalistka zespołu Brathanki. W 2018 zadebiutowała solową płytą „Odlot na Dominikanę” z tekstami Michała Zabłockiego.

Piotr Pancewicz - „Gabi”
muz. i sł. Piotr Pancewicz

Darłowianin, niegdyś wokalista darłowskich zespołów Biju, Pigit, Acoustical, laureat programu „Droga do Gwiazd”. Teraz jak się przekonacie przede wszystkim tata.

18 maja (poniedziałek) Michał Sołtan - „Dzieje się”
muz. Michał Sołtan i sł. Michał Sołtan, Damian Pietrasik
Multiinstrumentalista, Jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Śpiewał prawdopodobnie już w kołysce, ale po raz pierwszy gitarę wziął do ręki w wieku jedenastu lat. I była to miłość od pierwszego wejrzenia. Dzisiaj komponuje, śpiewa i pisze teksty. Sa głownie o miłości i drobnych radościach w życiu, bo to właśnie z nich czerpie swoje największe inspiracje. Pomysły aranżacyjne podsuwają mu pop, rock, funk, jazz, muzyka elektroniczna… po prostu wyznaje, ze muzyka jest jedna.

Shandy & Eva - „Więcej”
muz. i sł. Shandy & Eva
Shandy & Eva to duet grający swoje piosenki autorskie. Shandy (Shandrelica Casper) to perkusistka, która pochodzi z wyspy Curacao na Karaibach, Eva (Ewa Żmijewska) to gitarzystka z Warszawy. Dziewczyny obydwie śpiewają i komponują, poznały się na wydziale wokalu w Los Angeles College of Music w Pasadenie gdzie zdobyły tytuł Associate Of Arts in Vocal Performance. Podczas studiów zaczęły wspólnie koncertować, a potem razem pisać muzykę. Następnie Shandy skończyła studia licencjackie w LA College of Music, a Eva studiach magisterskie w California Institiute of the Arts. Duet koncertuje nie tylko w okolicach Los Angeles, ale też lubi bywać na Curacao lub w Polsce, gdzie również ma swoich słuchaczy.

Aga Dyk - „Kropla rosy”, Piotr Pancewicz - „Gabi”
Michał Sołtan „Dzieje się”, Shandy & Eva „Więcej” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

15 maja (piątek) Seed Holden - „Royal Canal”

Czy występuje solo czy z zespołem, trzon jego muzyki pozostaje ten sam: to melancholijne i marzycielskie utwory w nurcie alternatywny folk, americana. W dorobku ma dwie płyty i kilka EP-ek. Młody artysta zyskał duże uznanie wśród chorwackich krytyków, którzy nazwali go „szczerym, nostalgicznym i rozmaitym”. W jednej z recenzji czytamy, że teksty Seeda Holdena „otwierają ludzkie serca”. W Chorwacji ma już swoją pozycję. Teraz postanowił powalczyć o fanów w Europie! Niedawno koncertował w Irlandii i Niemczech. Pora na koncerty w Polsce!

Seed Holden - „Royal Canal”

14 maja (czwartek) Izzy And The Black Trees - „Kite Dancer”

Izzy & The Black Trees to poznański kwartet grający muzykę, w której nastrojowa americana koegzystuje z post-punkową energią. Założycielem i główną siłą kompozytorską zespołu jest Iza Rekowska. W kwietniu tego roku ukazał się debiutancki album „Trust No One”.

Izzy And The Black Trees - „Kite Dancer”

13 maja (środa) Jary Oddział Zamknięty - „W co wierzysz?”

12 maja (wtorek) Kathia - „Untitled”

To 18-letnia songwriterka z Poznania, która dysponuje wyjątkowym, oryginalnym głosem. Młoda wokalistka jest na samym początku swojej artystycznej drogi. Podczas koncertów gra na gitarze i pianinie. No i pięknie śpiewa! Jak na swój wiek komponuje bardzo dobre utwory i pisze dobre teksty - zarówno po polsku, jak i po angielsku. Kathia jest przed wydawniczym debiutem. To dopiero początek. Wierzymy, że długiej, ciekawej artystycznie drogi…

12 maja (wtorek) Kathia - „Untitled”

11 maja (poniedziałek) Bacteryazz - „Plush”, „Coma”, „Wrong”

11 maja (poniedziałek) Bacteryazz - „Plush”, „Coma”, „Wrong” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

8 maja (piątek) Dorothy Bird - „Belonging”

Artystka mieszka i komponuje w Liverpoolu. Jej piosenki są poetyckie, marzycielskie i nastrojowe – zawierają wiele głębokich emocji. Na koncertach Dorothy występuje w duecie z gitarzystą i producentem Jonem Lawtonem. Razem łączą intymność z głęboką basową elektroniką. Artystka jesienią (trasa przełożona z maja) pojawi się w Polsce po raz pierwszy w ramach europejskiego tourne.

Dorothy Bird - „Belonging” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

7 maja (czwartek) Henry No Hurry - „I’m Not Fine”

Henry No Hurry - „I’m Not Fine” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

6 maja (środa) Janek Samołyk - „Problem z wiernością”

Janek Samołyk - „Problem z wiernością” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

5 maja (wtorek) Bartas - „Wojownik z miłości”

Bartas - „Wojownik z miłości” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

4 maja (poniedziałek) Jola Tubielewicz - „Nadzieja” i „Tak tak... to ja”

Jola Tubielewicz - „Nadzieja” i „Tak tak... to ja” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

1 maja (piątek) Bovska - „Będę przy tobie”

1 maja (piątek) Bovska - „Będę przy tobie” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

30 kwietnia (czwartek) Natalia Sikora - „Pamiętasz była jesień” i „Czy jesteś”

30 kwietnia (czwartek) Natalia Sikora - „Pamiętasz była jesień” i „Czy jesteś” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

29 kwietnia (środa) Tim McMillan & Rachel Snow (Australia) - „Dawn”

Tim McMillan prezentował swój unikalny styl grania na gitarze na scenach całego świata. Koncertuje od ponad dekady. Utwory przyozdabia aksamitnym wokalem. Towarzyszy mu skrzypaczka Rachel Snow. Artysta ma świetny kontakt z publicznością i zbudował sobie duże audytorium w Europie. W Polsce Tim McMillan będzie promować nową płytę „Hiraeth”. Dziś w „Domówce Radia Koszalin” piosenka „Dawn”.

29 kwietnia (środa) Tim McMillan & Rachel Snow (Australia) - „Dawn” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

28 kwietnia (wtorek) BAiKA - „Burzowa”

28 kwietnia (wtorek) BAiKA - „Burzowa” | Źródło: Adam Iwaszkiewicz

27 kwietnia (poniedziałek) Patryk Dżaman - „Cienie”

27 kwietnia (poniedziałek) Patryk Dżaman - „Cienie” | Źródło: redakcja
DOMÓWKA RADIA KOSZALIN