fot. prk24.pl
W TVP Info Piotr Müller powiedział, że w następnym kroku rząd planuje zwiększenie wydatków na inwestycje publiczne.

- Doświadczenia wielkich kryzysów gospodarczych XX wieku pokazują, że w pewnym momencie niezbędny jest dodatkowy impuls gospodarczy w postaci pakietu inwestycji publicznych - przekonywał minister Müller.

Dodał, że chodzi tu o budowy dróg, remonty szkół, ale także inne inwestycje w sektorze budowlanym i usług, które zapewnią firmom dodatkowe środki finansowe, a wraz z nimi dodatkowy oddech.

Jednocześnie specustawa gwarantuje stabilność budżetową państwa. Piotr Müller zwrócił uwagę, że w czasie kryzysu nie możemy doprowadzić do nadmiernego zadłużenia budżetu państwa: - Jeżeli państwo przestanie dobrze funkcjonować, to nie będzie dodatkowych środków na wspieranie gospodarki.

Jak wyjaśniał, rząd wprowadza teraz ogromny zastrzyk finansowy po to, żeby ratować miejsca pracy w okresie stagnacji gospodarczej: - Następnie planowany jest pakiet inwestycji publicznych, który pozwoli ponownie uruchomić działalność firm. Ale jeżeli sytuacja będzie tego wymagała. Jesteśmy gotowi zwiększyć zakres tej pomocy.

Rzecznik rządu dodał, że rząd liczy na poprawę sytuacji gospodarczej w drugiej połowie roku, ale jednocześnie jest gotów wspierać przedsiębiorstwa do końca roku.

Sejm uchwalił dziś pakiet antykryzysowy. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Pakiet ustaw czeka na podpis prezydenta.

IAR/rz