fot. Sejm/Twitter
Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Nie zgodzili się natomiast na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Posłowie z niewielkimi zmianami przyjęli też pozostałe ustawy z pakietu.

Odrzucenie zmian oznacza, że parlament uchwalił zapisy, które wprowadzają możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób powyżej 60 roku życia oraz objętych obowiązkową kwarantanną. W sprawie Rady Dialogu Społecznego premier będzie mógł zdecydować o zmianie jej składu.

Sprawozdawca komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk mówił, że członkowie komisji nie zgłaszali zastrzeżeń do specjalnego trybu głosowania w trakcie pandemii, tylko do trybu uchwalenia tych zmian - w ostatniej chwili, na posiedzeniu, które obradowało do późnych godzin nocnych.

Sejm przyjął natomiast poprawkę do ustawy rozszerzającej kompetencje Państwowego Funduszu Rozwoju w związku z koronawirusem. Odrzucił natomiast większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym tę, która wprowadza cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność służby zdrowia dla pracowników służby zdrowia i sklepów.

Pakiet ustaw czeka na decyzję prezydenta - Andrzej Duda może je podpisać, zawetować lub zgłosić do Trybunału Konstytucyjnego.

Ciąg dalszy rozpoczętego dziś posiedzenia Sejmu planowany jest na piątek na godzinę 10:00.

IAR/rz