fot. prk24.pl
Dodatkowo 30 osób prowadzących działalność gospodarczą chce zwolnień z opłat za wynajem lokali komunalnych - to efekt wprowadzonej przez miasto pomocy lokalnym przedsiębiorcom, spowodowanej przez pandemię koronawirusa i tym samym ze spadkiem dochodów.

Jak podkreśla Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie te liczby będą zdecydowanie wyższe: - Wpłynęło 15 wniosków o odroczenia podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego oraz opłat za użytkowanie wieczyste. Mamy bardzo dużo telefonów w tej sprawie, więc należy się spodziewać, że wniosków będzie więcej. Można również o odroczyć termin płatności za lokale użytkowe - w tej sprawie należy kontaktować się z Zarządem Budynków Mieszkalnych.

Jak zaznacza Lucyna Sitarczyk, dyrektor koszalińskiego ZBM-u, wnioski dotyczą całkowitego zwolnienia z opłat za wynajem lokali, czego nie przewiduje decyzja prezydenta Koszalina w sprawie pomocy przedsiębiorcom: - Wpłynęło 30 wniosków, by umorzyć czynsz za 3 miesiące. Są osoby, które poprosiły o prolongatę w płatności. To są różne branże - księgarnie, biura rachunkowe, kancelarie adwokackie. Nie odpowiedzieliśmy na razie na żadne pismo. Czekamy na decyzję prezydenta, ponieważ na razie mamy odraczać terminy płatności.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jest możliwe wprowadzenie przez ratusz czasowych zwolnień w opłatach za wynajem lokali użytkowych należących do zarządu Budynków Mieszkalnych - decyzja ma dotyczyć również najemców takich lokali w budynkach Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

rp/rz

Posłuchaj

Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina
Lucyna Sitarczyk, dyrektor koszalińskiego ZBM-u