fot. pixabay.com
Przywódcy państw grupy G20 zobowiązali się stworzyć jednolity front walki z pandemią koronawirusa. Zapowiedzieli też wprowadzenie do światowej gospodarki pięciu bilionów dolarów, aby zapobiec kryzysowi.

Grupa G20 zrzesza 20 najważniejszych gospodarek świata. W czasie wideokonferencji przywódcy tych państw oświadczyli, że walka ze zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii jest ich absolutnym priorytetem. Walka z pandemią wymaga przejrzystej, silnej, skoordynowanej i bazującej na wiedzy globalnej reakcji w duchu solidarności - głosi oświadczenie przywódców państw grupy G20.

Dodali oni, że skala planowanego wsparcia finansowego „postawi światową gospodarkę na nogi i stworzy silną bazę dla ochrony miejsc pracy i odbudowy wzrostu”.

Politycy zobowiązali się też do przywrócenia zaufania i zabezpieczenia stabilności finansowej. Zapowiedzieli, że będą likwidować zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw. Przywódcy państw grupy G20 zwrócą się do szefów swoich banków centralnych i ministrów finansów, aby wspólnie koordynowali plany gospodarczej odpowiedzi na skutki pandemii.

IAR/rz