Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiony most powietrzny, którym do Polski trafiać będą materiały i sprzęt dla wszystkich służb walczących z koronawirusem.

Minister podkreślił, że uruchomienie tego połączenia będzie możliwe dzięki rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Pierwszy transport środków jest już w Polsce. Do Warszawy z Chin przyleciały między innymi maseczki ochronne, kombinezony, gogle i rękawice. Łącznie to ponad 600 metrów sześciennych ładunku.

Szef kancelarii premiera mówił, że wszystkie środki będą dzielone centralnie. Decyzje co do ich dystrybucji będzie podejmowało Ministerstwo Zdrowia: - Przede wszystkim będą brane pod uwagę potrzeby szpitali zakaźnych jednoimiennych, ale oczywiście sprzęt będzie dystrybuowany również do innych placówek i pracowników medycznych.

Podkreślił, że prócz środków ochrony osobistej, na pokładach samolotów będzie także sprzęt medyczny - w tym respiratory. W pierwszych transportach przyleci ich kilkanaście. Docelowo Ministerstwo Zdrowia samo, bądź za pośrednictwem różnych agend zamówiło kilkaset takich urządzeń.

Michał Dworczyk zapowiedział, że z mostu powietrznego, którym do Polski sprowadzony zostanie sprzęt medyczny, będą mogły korzystać też firmy prywatne oraz samorządy. Minister uściślił, że firmy prywatne będą dokonywać komercyjnych rozliczeń z LOT-em, ale bezpłatnie z tych przewozów będą mogły skorzystać samorządy, organizacje pozarządowe, które chcą przekazać później materiały agendom rządowym, czy szpitalom lub służbie zdrowia.

Dziś do Polski przylatują środki zakupione przez Agencję Rozwoju Przemysłu, KGHM oraz Agencję Rezerw Materiałowych.

IAR/rż