fot. Facebook/ Jarosław Ewertowski
Przyłbice powoli trafiają do służb medycznych i ratowniczych z Piły, a wcześniej były także przez nie testowane. Jednym z inicjatorów akcji jest Jarosław Ewertowski.

Jak powiedział, to oddolna inicjatywa lokalnego biznesu: - Jest duży problem z dostępnościom przyłbic na rynku, dlatego za pomocą drukarki 3D sami je produkujemy. Zostaną one rozdane dla szpitali i innych służb.

Przyłbice powoli trafiają do służb medycznych i ratowniczych z Piły, a wcześniej były także przez nie testowane. Ratownik medyczny Szymon Kozłowski powiedział, że każda tego typu inicjatywa oddolna jest dziś nie do przecenienia: - Przedsiębiorcy, gdy usłyszeli o takiej potrzebie, od razu ruszyli z pomocą. Projekt przyłbicy jest idealny dla służb medycznych. Zostały przetestowane w jednym z zespołów ratownictwa medycznego i opinie o nich są pozytywne.

Do dołączył także inny przedsiębiorca z Piły Krzysztof Rauhut. Powiedział, że dla wielu to naturalny odruch: - Na drukarkach 3D firmy drukują elementy plastikowe. My, używając laserów, tniemy osłonki. Krawcowe szyją mocowania do gumek. W obecnej sytuacji ludzie solidaryzują się i pomagają sobie nawzajem.

Jedna z pilskich firm pracuje też nad projektem maseczki ochronnej wielokrotnego użytku. Ten proces potrwa jednak jeszcze kilka tygodni ze względu na konieczność certyfikacji produktu.

pg/kk

Posłuchaj

Jarosław Ewertowski, inicjator
Krzysztof Rauhut, przedsiębiorca
Szymon Kozłowski, ratownik medyczny