fot. MSWiA/Twitter
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z epidemią koronawirusa w Europie i na świecie granice Polski pozostaną zamknięte do 13 kwietnia. Przypomniał, że granice zostały zamknięte 15 marca, najpierw na 10 dni, a teraz zostaną zamknięte na kolejne 20 dni.

Szef MSWiA powiedział, że ograniczenie nie dotyczy transportu towarów. Podkreślił, że będą one docierać do Polski tak jak dotychczas.

Mariusz Kamiński powiedział, że wprowadzono dodatkowe obostrzenia dla Polaków pracujących zagranicą. Podkreślił, że na mocy rozporządzenia ministra zdrowia, mają oni teraz dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej. Od piątku osoby na co dzień pracujące zagranicą, które będą przekraczały granicę Polski, będą poddane dwutygodniowej kwarantannie, mogą również zostać po drugiej stronie granicy.

Szef MSWiA poinformował także, że policja będzie ściśle egzekwować przepis o zakazie gromadzenia się w związku z epidemią koronawirusa. Podkreślił, że w przestrzeni publicznej mogą przebywać ze sobą maksymalnie dwie osoby. Przypomniał również, że liczba osób w środkach komunikacji publicznej nie może przekraczać połowy miejsc siedzących.

Mariusz Kamiński powiedział, że wzmożonym działaniom towarzyszy akcja informacyjna. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do wszystkich Polaków SMS-y z informacją o nowych przepisach, które zostały wprowadzone. SMS zawiera odesłanie do strony z nowymi przepisami.

Szef MSWiA zaapelował o jeszcze większą dyscyplinę w związku z epidemią, aby wspólnie osiągnąć cel, jakim jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mariusz Kamiński apelował także, aby osoby przebywające na kwarantannie uruchomiły na telefonach aplikację Kwarantanna Domowa. Szef MSWiA powiedział, że na piątkowym posiedzeniu Sejmu w ramach specjalnej ustawy zostanie wprowadzony obowiązek korzystania z aplikacji.

Podkreślił, że aplikacja stwarza możliwość kontrolowania tego, gdzie osoba objęta kwarantanną się znajduje. Dodał, że dzięki aplikacji osoby, które chciałyby się wyłamać z rygoru kwarantanny zostaną szybko wychwycone.

Minister poinformował, że policjanci dokonali ponad 100 tysięcy kontroli osób, które podlegają rygorowi kwarantanny. W 380 przypadkach stwierdzono nieuzasadnioną absencję osób, które powinny pozostać w domu. Osoby, które złamały kwarantannę muszą się liczyć z karą grzywny do 30 tysięcy złotych, a nawet karą więzienia, jeśli prokuratura zdecyduje się wnieść do sądu oskarżenie.

Dotychczas w Polsce stwierdzono 957 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 13 osób zmarło.

IAR/rz