fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Jednym z postulatów głowy państwa jest, by prowadzący działalność rolniczą byli zwolnieni z płacenia składek KRUS – podobnie jak przedsiębiorcy odprowadzający składki na ZUS. Rolnicy otrzymają też te same formy pomocy co osoby fizyczne, w tym m.in. zasiłek z tytułu opieki nad dziećmi do ósmego roku życia.

Andrzej Duda przyznał, że na spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową resortu rozwoju Jadwigą Emilewicz o zapisach ustawy pomocowej. Jego intencją było, by rolnicy byli traktowani jak przedsiębiorcy i przysługiwały im te same formy pomocy.

Prezydent podkreślił, że rozwiązania zawarte w projekcie pakietu mają ochronić w naszym kraju miejsca pracy i przedsiębiorców: - Mają w jak największym stopniu ochronić Polaków przed kryzysem gospodarczym, który nieuchronnie zostanie wywołany przez pandemię koronawirusa.

Oprócz ułatwień dla rolników do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone także przepisy dotyczące strażaków ochotników, zwalniające ich czasowo z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają oni zaświadczenie ukończenia kursu.

Jak tłumaczył prezydent, pojawiają się problemy wynikające z obowiązujących normalnie przepisów, m.in. dla strażaków ochotników, którzy są także ratownikami: - Na przykład obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich dopuszczających do wykonywania służby strażacko-ratowniczej, ale także i egzaminów weryfikacyjnych.

Jak zaznaczył, trudno sobie w czasie epidemii wyobrazić, by strażacy mieli odbywać badania i „obciążać służbę zdrowia”. Wskazał, że chodzi o około 5 tysięcy strażaków ochotników miesięcznie: - Zwróciłem się do ministra zdrowia i szefa MSWiA, aby do pakietu antykryzysowego zostały także wprowadzone przepisy, które zwalniają z obowiązku odbywania okresowych badań lekarskich przez czas trwania stanu epidemicznego, ale również zwolnią z obowiązku odbywania tego egzaminu, jeśli ktoś przeszedł kurs i ma odpowiednie zaświadczenie ukończenie tego kursu.

Andrzej Duda przekazał również, że rozmawiał z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem o środkach ochronnych dla personelu medycznego oraz odczynnikach wykorzystywane do produkcji płynów dezynfekcyjnych: - W czwartek pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym wyląduje w Polsce. W najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na tzw. tarczę antykryzysową składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Przygotowana przez władze specustawa przewiduje m.in. pokrycie przez państwo do 40 proc. pensji pracowników w małych firmach, które poniosły straty. Rząd zaproponował również mikropożyczki, ulgi w kredytach oraz inwestycje w gospodarkę. Priorytetem rozwiązań tarczy antykryzysowej jest ochrona miejsc pracy oraz wsparcie przedsiębiorców, również tych na samozatrudnieniu.

TVP Info/rż