fot. Przemysław Grabiński
Władze Piły chcą pomóc lokalnym przedsiębiorcom, którzy dotkliwie odczuwają skutki pandemii koronawirusa. Wielu z nich musiało ograniczyć swoją działalność, część – całkiem ją zawiesić. Dlatego Urząd Miasta w Pile opracował swój „Pilski Pakiet Pomocy Przedsiębiorcom”.

- Rozumiejąc znaczenie przedsiębiorców i fakt, że to oni tworzą lokalne miejsca pracy, chcemy im pomóc. Dotyczy to w szczególności tych, którzy zostali zmuszeni do zawieszenia lub znacznego ograniczenia swoich biznesów - powiedział Piotr Głowski, prezydent Piły.

Działający na terenie Piły przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na obniżenie stawki czynszu w lokalach komunalnych. Ulgi te będą wynosiły 50 lub 80 procent. Jak dodaje prezydent Piotr Głowski -  Pilski Pakiet Pomocy Przedsiębiorcom zakłada również możliwość odroczenia spłaty podatku od nieruchomości: - Sześciomiesięczna prolongata w opłacie podatku od nieruchomości dotyczyć będzie podmiotów, które zostały prawnie zmuszone do zamknięcia działalności. Po pół roku będzie też możliwość wnioskowania o rozłożenie należności na raty.

Zarządzenie prezydenta Piły określające w szczegółach zakres pomocy dla lokalnego biznesu jest już dostępne na stronie internetowej pilskiego urzędu miasta (www.pila.pl).

Trwają też prace nad rządową tarczą antykryzysową. Sejm ma zająć się nią na posiedzeniu jeszcze w tym tygodniu.

pg/ar