fot. Jarosław Ryfun
Mimo że Główny Inspektorat Sanitarny odradza stosowanie maseczek, gdy jesteśmy zdrowi i nie przebywamy z osobą zarażoną koronawirusem, to mieszkańcy regionu masowo wykupują je z aptek i na portalach internetowych. Z aptecznych półek znika też płyn do dezynfekcji, który rzeczywiście warto stosować.

- Pacjenci pytają o maseczki ochronne. Niestety, mamy problem by zamówić je w hurtowniach - powiedziała nam jedna z aptekarek. - Bardzo szybko sprzedają się też żele antybakteryjne, ale mamy ich zapas - dodała.

W aptekach, w których można jeszcze kupić maseczki ich cena wzrosła znacznie. Na przykład maseczki chirurgiczne jeszcze 2 miesiące temu kosztowały poniżej 1 złotego. Dziś ich cena to nawet 3 złote.

Osoby, które odchodzą z kwitkiem z apteki, zaczynają poszukiwać maseczek i płynów do rąk w internecie. Tutaj ceny są zawrotne. Na popularnym serwisie aukcyjnym za jedną maseczkę, która ma według sprzedawcy „w 99 proc. chronić przed koronawirusem”, trzeba zapłacić nawet 50 złotych.

Tymczasem Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że maseczek używać powinniśmy tylko wtedy, gdy mamy podejrzenie infekcji SARS-Cov-2 u siebie lub osoby z otoczenia. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega natomiast, że maseczka nie tylko nie chroni, ale też może stać się potencjalnym źródłem infekcji wirusem, jeśli osoba ją nosząca nie myje rąk i nie odkaża ich środkami na bazie alkoholu.

O nieskuteczności maseczek przekonani są także lekarze. Na antenie Polskiego Radia Koszalin mówił o tym m.in. Radosław Lubczyk, poseł ze Szczecinka, a zawodowo lekarz dentysta: - Maseczki nie ochronią nas przed koronawirusem. W swoim gabinecie używam ich dość dużo. Miesiąc temu kosztowały one złotówkę, a dziś już 15 złotych. To jest już jakaś maseczkowa mania.

red./ar

Jak ustrzec się przed koronawirusem? Zalecenia Inspektoratu Sanitarnego:

  • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają bowiem wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia.
  • Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.