fot. Renata Pacholczyk
Zmieniający się klimat - o tym między innymi rozmawiali rolnicy w Krzywopłotach pod Karlinem. Spotkali się gospodarze z powiatów: koszalińskiego, sławieńskiego, białogardzkiego, drawskiego i kołobrzeskiego.

Mimo licznych w ostatnim czasie opadów, większość rolników zauważyła, że zachodniopomorskie rolnictwo musi przygotować się na kolejny, czwarty z rzędu, rok suszy. Najgorsza sytuacja jest między innymi w północnych powiatach.

- Wystarczy wziąć szpadel i wybrać się na pole. Na głębokości jednego sztychu jest mokro, a poniżej - twardo. To świadczy o wyschniętej ziemi - powiedział jeden z rolników.

Ich zdaniem, występująca już teraz susza może mieć wpływ na funkcjonowanie gospodarstw, ale także na ceny w sklepach: - Są problemy finansowe w skali kraju. Scenariusz z poprzednich dwóch lat może się powtórzyć - wiosna znów będzie gorąca. Nasze dochody zmaleją, a ceny żywności wzrosną.

Według danych Wód Polskich ze stycznia, wilgotność gleby jest poniżej 40 procent, a miejscami nawet poniżej 35. Dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą między innymi w województwach: zachodniopomorskim i pomorskim.

rp/rż

fot. Renata Pacholczyk

Posłuchaj

rolnicy