fot. Igor Smirnow/KPRP
Tematem rozmowy będą rekompensaty dla Polskiego Radia i TVP. Na decyzję prezydenta czeka nowelizacja ustaw abonamentowej oraz o radiofonii i telewizji. W spotkaniu uczestniczyć będzie m.in. Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

Zmiany przegłosowane w połowie lutego przez Sejm zakładają przyznanie mediom publicznym obligacji Skarbu Państwa o łącznej wartości miliarda 950 milionów złotych. To rekompensata za nieuzyskane środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego z tytułu zwolnienia z opłaty uprawnionych do tego osób.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski wyjaśnił, że spotkanie Andrzeja Dudy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji ma mieć charakter konsultacyjny: - Pan prezydent w przypadku ustaw, które trafiają na jego biurko często spotyka się z ekspertami, często debatuje z różnymi środowiskami.

Rekompensacie dla mediów publicznych sprzeciwia się opozycja, chcąc przeznaczenia tych środków na onkologię. Wzywa też prezydenta do zawetowania nowelizacji.

We wtorek przewodniczący Krajowej Rady Witold Kołodziejski mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że to argument niegodziwy. - Można nie lubić mediów publicznych, można uważać, że takie pieniądze w budżecie nie powinny być przeznaczane na telewizję i radio, ale nie można używać takiego argumentu. Przecież każdy z nas jest w jakiś sposób dotknięty tą chorobą - albo się stykał bezpośrednio, albo pośrednio przez rodzinę, czy bliskich. Takie akurat argumenty są naprawdę argumentami nikczemnymi. Oczywiście można by się spytać, dlaczego jakichkolwiek innych pieniędzy nie można wziąć z budżetu, przecież wydajemy na wszystko w budżecie i przesunąć na onkologię. Z tego, co wiem, to rząd to robi właśnie, więc te argumenty o chorobie naprawdę są kompletnie poniżej pasa - zaznaczył Witold Kołodziejski.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zauważył, że w krajach europejskich wpływy z abonamentu są wyższe niż w Polsce. Jak ocenił, trzeba zmienić ustawę abonamentową i naprawić system finansowania mediów publicznych.

IAR/ar