fot. pixabay.com
11-osobowa grupa parlamentarzystów zajmie się opiniowaniem rządowego projektu zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród nich są Czesław Hoc, Jerzy Hardie-Douglas i Radosław Lubczyk.

W tym gronie znalazło się trzech przedstawicieli naszego regionu. Jerzy Hardie-Douglas, szczecinecki poseł Koalicji Obywatelskiej, a zarazem chirurg onkolog uważa, że proponowane zmiany zmierzają w dobrym kierunku: - Mają spowodować załatanie olbrzymiej dziury pokoleniowej, która powstała w Polsce. Brakuje bowiem od 60 do 70 tysięcy lekarzy. Rządzący słusznie próbują coś zrobić, m.in. ściągać lekarze ze Wschodu.

Szczecinecki poseł KO ma jednak wątpliwości dotyczące honorowania dyplomów specjalistów uzyskanych poza granicami Unii Europejskiej: - W Polsce lekarze zdobywają specjalizację między 5 a 7 lat, a na Ukrainie czy Białorusi - 1 rok. Dlatego nie można ich dyplomów uznawać ekwiwalentnie. Mimo różnic, jednak się w tej materii zgadzamy.

Posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji zdrowia zaplanowano w środowe przedpołudnie. Prawdopodobnie ustawą o o zawodach lekarza i lekarza dentysty parlament zajmie się na najbliższym posiedzeniu.

ms/ar

Posłuchaj

Jerzy Hardie-Douglas o planowanych zmianach
Jerzy Hardie-Douglas o problemach z uznawaniem dyplomów lekarzy ze Wschodu