fot. pixabay.com
Mieszkanka powiatu bytowskiego straciła oszczędności w miniony weekend. Jak zapewnił ją internetowy nieznajomy, pieniądze miały posłużyć do załatwienia formalności z wysyłką paczki z Wielkiej Brytanii. W jej wnętrzu miało być 4,5 miliona dolarów. Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność w takich sytuacjach.

Bankier, amerykański żołnierz czy przedsiębiorca - to wymyślone przez oszustów postaci, dzięki którym wyłudzają pieniądze. Jak działają oszuści? Bardzo często obserwują nasze konta na portalach internetowych. Tam też śledzą nasze zainteresowania, a następnie starają się nawiązać kontakt. Zaufanie wzbudzają prowadząc rozmowy w oparciu o informacje, które wcześniej o nas uzyskali. Starają się wykorzystać naszą chęć pomocy, wzbudzają litość przedstawiając legendę, że są w trudnej sytuacji, że mieli ostatnio ciężkie przeżycia. Ulegając emocjom często dajemy się nabrać.

Legendy przestępców mogą być bardzo różne. Często udają bankowców, żołnierzy amerykańskich czy przedsiębiorców, którzy chcą zamieszkać w Polsce i tu prowadzić firmy i interesy. Zdarza się również, że oszuści podszywają się pod banki i agencje pożyczkowe. Wykorzystując trudną sytuację finansową swoich ofiar, uzależniają uzyskanie przez nich kredytu od wpłacenia, często niemałych, sum pieniędzy na ich konta.

Policjanci apelują o ostrożność. Pod żadnym pozorem nie ulegajmy emocjom. Każdą sytuację przeanalizujmy, bądźmy czujni i nie wysyłajmy pieniędzy nieznajomym.

mb/ar