fot. Mateusz Sienkiewicz
Były pisma do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, blokada drogi i wiele lat starań. Dzięki swojej wytrwałości mieszkańcy Brzezia w gminie Rzeczenica wywalczyli budowę obwodnicy na krajowej 25-tce.

Są zadowoleni z decyzji Ministerstwa Infrastruktury, bo mają już dość samochodów prawie 4 tysięcy samochodów, które każdej doby przejeżdżają przez wioskę: - Latem aby przejść na drugą stronę czasem trzeba czekać kilkanaście minut. Teraz będzie pusto i cicho i o ten spokój nam chodziło.

Realizacja obwodnicy Brzezia w ciągu krajowej 25-tki to jeden z najbardziej zaawansowanych projektów w ramach budowy stu obwodnic. Jeszcze w tym roku ruszy przetarg na wykonanie ponad 4-kilometrowej drogi.

- Niestety, wielu kierowców przekraczało tutaj dozwoloną prędkość, co było bardzo uciążliwe dla mieszkańców i potencjalnie niebezpieczne. Ludzie odetchną w tej miejscowości, a użytkownicy drogi nr 25 będą mogli przejechać nią szybciej i bezpieczniej - mówi Polskiemu Radiu Koszalin Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa obwodnicy Brzezia ruszy wiosną przyszłego roku. Droga powinna zostać oddana do użytku jeszcze w 2022 roku i ma być jedną z pierwszych inwestycji zrealizowanych w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic.

W rządowym programie budowy 100 obwodnic jest pięć w województwie pomorskim - poza Brzeziem - między innymi dla Człuchowa oraz Słupska i Kobylnicy, oraz dziewięć w województwie zachodniopomorskim, np. Szwecji, Człopy, Szczecinka, Wałcza i Złocieńca.

Koszt realizacji programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 został oszacowany na prawie 28 mld zł. Do 20 marca do resortu infrastruktury można zgłaszać uwagi do programu - mailem, tradycyjną drogą pocztową, a także ustnie. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, sprawozdanie z konsultacji społecznych zostanie opublikowane na stronie internetowej resortu do 30 dni od ich zakończenia.

red./ms/ar

Posłuchaj

mieszkańcy Brzezia
Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Mieszkańcy Brzezia czekają na budowę obwodnicy, o którą walczyli od lat