fot. Wikimedia
Dzisiaj 81. rocznica urodzin Czesława Niemena kompozytora, multiinstrumentalisty, autora tekstów, wokalisty. Jego wielkie przeboje to m.in. „Pod papugami”, „Dziwny jest ten świat”, “Sen o Warszawie”.

Był jednym z najważniejszych i najwybitniejszych twórców muzyki. Jest patronem studia koncertowo-nagraniowego w Polskim Radiu Koszalin. W Koszalinie jest też ulica im.Czesława Niemena, a w Białogardzie stoi pomnik artysty.

Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki, urodził się w Starych Wasiliszkach niedaleko Grodna na Białorusi. Przed II Wojną Światową wieś należała do polskiego województwa nowogródzkiego.
 
W związku z masowymi wysiedleniami Polaków z Kresów Wschodnich w 1958 roku rodzina Wydrzyckich zdecydowała się na repatriację do Polski. Rok spędziła w obozie dla repatriantów w Drawsku Pomorskim, a później mieszkała w Świebodzinie, Białogardzie i Kołobrzegu.

Czesław Wydrzycki w Gdańsku rozpoczął naukę w szkole muzycznej. Na muzycznej scenie debiutował na początku lat sześćdziesiątych i przyjął artystyczny pseudonim Niemen.

Koncertował z zespołami Czerwono-Czarni, formacją Akwarele, założył Grupę Niemen, a z czasem inspirował się nowymi muzycznymi nurtami, koncertował w kraju i za granicą, komponował także muzykę do filmów i spektakli teatralnych. W latach 90. zajmował się też grafiką komputerową i malarstwem.

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie.

red./rż