fot. wikipedia
W Borowym Młynie odbędą się uroczystości upamiętniające masowe wystąpienia Kaszubów w sprawie przebiegu polsko-niemieckiej granicy po I wojnie światowej.

W historiografii wydarzenia te określa się mianem tzw. wojny palikowej. 16 lutego 1920 roku na wezwanie proboszczów z Borowego Młyna i Konarzyn, Kaszubi przerwali prace komisji granicznej. Zapobiegli tym samym wytyczeniu granicy polsko-niemieckiej , która przecinałaby ich pola i lasy. Wielka procesja ruszyła spod kościoła w Borzytuchomiu

- Żołnierze nie chcieli dopuścić do tych protestów. Kazali się odsunąć, padł nawet strzał. Przestraszeni miernicy zakończyli swoją pracę. Następnie czekano na decyzję komisji demarkacyjnej - powiedział organizator obchodów, Zbigniew Talewski z fundacji Naji Gochi.

Uroczystości rozpocznie msza w kościele w Borzytuchomiu, następnie złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów w miejscu zajść, gdzie stoi dziś panteon pamięci Kaszubów. Przygotowano też część artystyczną. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.

pg/iw

Posłuchaj

Zbigniew Talewski