fot. prk24.pl
Koszalinianka zdecydowała się na zmianę klubowych barw. Od 6 lutego jest zawodniczką AZS-u UMCLS Lublin. Decyzja była spowodowana tym, że lubelski klub ma znacznie lepszą infrastrukturę i zaproponował lepsze warunki finansowe, co ułatwi przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Tokio - poinformował w swoim oświadczeniu Lekkoatletyczy Klub Bałtyk Koszalin.

Jak powiedział Andrzej Pawłowski, wiceprezes Bałtyku Koszalin, bieżnia, która znajduje się na stadionie Bałtyku, jest w złym stanie: - 10 lutego był przedstawiciel Polskiego Związku Lekkie Atletyki, który dokonuje odbiorów i wyraża akceptację dla danej bieżni. Pomiary grubości tartanu są szokujące. W wielu miejscach jest to od 4 do 8 milimetrów, a norma wynosi 15 milimetrów.

Koszaliński ratusz wydał oświadczenie w sprawie zmiany klubu przez Małgorzatę Hołub-Kowalik. Andrzej Fulbiszewski z wydziału komunikacji społecznej, promocji i turystyki powiedział, że urząd miasta nadal będzie wspierał sportsmenkę w przygotowaniach do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio: - Przez wiele lat ratusz przekazywał Małgorzacie Hołub-Kowalik stypendia i nagrody za osiągane sukcesy. Trzymamy kciuki za jej przygotowania do igrzysk i będziemy wspierać ją finansowo jako ambasadora koszalińskiego sportu.


- Tak, tak to prawda. Oficjalnie zmieniłam barwy klubowe. Większy klub to większe możliwości i wierzę, że to zaowocuje lepszymi wynikami w tym ważnym roku olimpijskim. Pamiętajcie, że wciąż jestem bardzo mocno związana z Koszalinem. Moje serce w większości pozostanie z tym miastem, jednak teraz będę musiała jego część wysłać do Lublina. Zmiana klubu nie wpłynie na zmianę trenera - w dalszym ciągu będę współpracować ze Zbigniewem Maksymiukiem - napisała na Facebooku Małgorzata Hołub-Kowalik.

W marcu 2019 roku lekkoatletka wywalczyła złoty medal halowych mistrzostw Europy w Glasgow w sztafecie 4x400 metrów, a w październiku - srebrny medal mistrzostw świata w Dosze. Polki w tym biegu ustanowiły także rekord kraju.

Oświadczenie Klubu Lekkoatletycznego Bałtyk Koszalin

„Informujemy, że z dniem 6.02.2020 roku Pani Małgorzata Hołub-Kowalik, po 14 latach trenowania w Klubie Lekkoatletycznym Bałtyk Koszalin zmieniła barwy klubowe i rozpoczęła dalszy rozwój kariery jako zawodniczka AZS UMCLS Lublin.

Powodem zmiany klubu była zdecydowanie lepsza infrastruktura Klubu w Lublinie oraz zaproponowane warunki finansowe, które ułatwią zawodniczce przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

W pełni rozumiemy decyzję Małgosi, bo dobrze wiemy, że kariera sportowca trwa krótko i musi ją wykorzystać jak najlepiej z myślą o swojej przyszłości.

Nasze oświadczenie jest wyrazem bezsilności i wyczerpaniem wszelkich możliwości Zarządu KL Bałtyk w sprawie problemów z jakimi borykamy się od kilku lat, czyli zwiększeniem dotacji dla Klubu oraz beznadziejnym stanem nawierzchni tartanu na obiekcie ZOS Bałtyk w Koszalinie.

Roczna dotacja dla naszego Klubu od lat wynosi 50 tys. zł i nie wystarcza na pokrycie podstawowych opłat za: szkolenie młodzieży, wyjazdy na turnieje i obozy oraz utrzymanie sprzętu sportowego. Tylko dzięki sponsorom udaje nam się w bardzo skromnych warunkach zamykać budżet roczny, za co im bardzo dziękujemy.

Najpoważniejszy jednak problem stanowi wcześniej wspomniana nawierzchnia tartanowa, o której Władze Miasta są informowane od 2 lat przez Zarząd Klubu i Zarządu Obiektów Sportowych. W dniu 10.02.2020 roku została przeprowadzona coroczna kontrola stanu jej nawierzchni przez przedstawicieli PZLA w obecności przedstawicieli ZOS i KL Bałtyk. Kałuże wody i dziury na bieżni, to tylko część, którą można ocenić wizualnie. Zatrważające są jednak badania tartanu, które wykazały w wielu miejscach jego grubość od 4 do 8 mm i w żadnym z pomiarów nie zbliżyła się do wymaganych normą 15 mm.

Wyniki badań, które zostaną przedstawione w najbliższym czasie przez PZLA wskazują jednoznacznie, że organizowanie zawodów i trenowanie w kolcach do biegania zagraża bezpieczeństwu użytkowników! Ciężko tutaj o jakikolwiek komentarz.

Życząc dużo zdrowia i szczęścia Małgosi, w dalszym ciągu będziemy jej kibicować, niestety już nie jako zawodniczce naszego Klubu.

Bardzo żałujemy, że władze Miasta Koszalina nie zrobiły wystarczająco dużo, aby zatrzymać ją w naszym mieście.”

Oświadczenie koszalińskiego ratusza

„Nawiązując do oświadczenia wydanego przez Zarząd Klubu Lekkoatletycznego „Bałtyk”, pragniemy poinformować, iż zadaniem Gminy Miasta Koszalin nie jest ingerowanie w wybór barw klubowych zawodników koszalińskich klubów sportowych. Kluby rywalizując ze sobą na arenie ogólnopolskiej pozyskują zawodniczki i zawodników reprezentujących najwyższy poziom sportowy.

Małgorzata Hołub – Kowalik przez ostatnie lata trenując w koszalińskim Klubie Lekkoatletycznym „Bałtyk” odnosiła ogromne sukcesy zdobywając medale w najważniejszych zawodach w Polsce, Europie i Świecie.

Gmina Miasto Koszalin będąc dumną z sukcesów osiąganych przez zawodniczkę, od wielu lat wspierała ją finansowo, fundując stypendia i nagrody za osiągane sukcesy, oraz pomagając
w przygotowaniach do najważniejszych międzynarodowych imprez.

W tym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Trzymamy kciuki za przygotowania i formę Małgorzaty Hołub – Kowalik, którą wspierać będziemy także finansowo jako Ambasadora Koszalińskiego Sportu.”

Posłuchaj

Andrzej Fulbiszewski z wydziału komunikacji społecznej, promocji i turystyki
Andrzej Pawłowski, wiceprezes Bałtyku Koszalin