fot. Kancelaria Sejmu/Twitter
W Sejmie odbyła się uroczystość nadania jednej z sal imienia Jana Olszewskiego - działacza opozycji demokratycznej, posła na Sejm, premiera, doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych, kawalera Orderu Orła Białego. W trakcie uroczystości osłonięto także popiersie Jana Olszewskiego.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że Jan Olszewski przez całe życie walczył o w pełni wolną i demokratyczną Polskę. Przypomniała, że młodość byłego premiera przypadła na trudne czasy wojny, powstania warszawskiego i terroru komunistycznego. Podkreśliła, że Jan Olszewski walczył o wartości, którym był wierny przez całe życie. Elżbieta Witek powiedziała, że w komunistycznej Polsce nie było łatwo żyć zachowując wartości chrześcijańskie, patriotyczne i żyć z poszanowaniem prawdy i sprawiedliwości.
Marszałek Sejmu powiedziała, że były premier uważał, iż mądra krytyka może być skutecznym narzędziem w walce z opresyjnym systemem PRL. Mimo to - jak mówiła Elżbieta Witek - nie został dziennikarzem, a prawnikiem.

Marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz powiedział, że Jan Olszewski przejdzie do historii dlatego, że utworzył pierwszy niekomunistyczny rząd i zaczął realizować prawdziwie niepodległościową politykę. Antoni Macierewicz przypomniał, że Jan Olszewski był obrońcą w procesach politycznych w czasach PRL, a za swoją pracę nie brał pieniędzy. Podkreślił, że traktował to jako służbę ludziom i Polsce.

Marszałek senior podkreślił, że Jan Olszewski był pełnomocnikiem rodziny księdza Jerzego Popiełuszki i rodziny księdza Stefana Niedzielaka. "Był jednym z inicjatorów tego wielkiego muru pamięci narodowej, który na warszawskich Powązkach wraz z księdzem Niedzielakiem i Wojciechem Ziembińskim, wzniósł na pamięć ofiar ludobójstwa katyńskiego" - dodał. Antoni Macierewicz przypomniał także, że Jan Olszewski był jednym z inicjatorów Muzeum Katyńskiego.

Jan Olszewski należał do Szarych Szeregów. Był premierem od grudnia 1991 roku do czerwca 1992 roku. W 2009 został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego 2019 roku w wieku 88 lat.

IAR