fot. cba.gov.pl
Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiały ze śledztwa dotyczącego „willi w Kazimierzu Dolnym”. Pod koniec stycznia minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zwrócił się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro o ich przekazanie opinii publicznej.

Opublikowane materiały zawierają między innymi notatki funkcjonariuszy, stenogramy z rozmów oraz nagrania.

W reportażu TVN były agent CBA Tomasz Kaczmarek oskarżył szefa MSWiA, ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i byłego wiceszefa CBA Macieja Wąsika o wywieranie nacisków podczas operacji dotyczącej okoliczności nabycia i finansowania willi w Kazimierzu Dolnym.

- Wersja wydarzeń przedstawiana obecnie w mediach przez Tomasza Kaczmarka jest nieprawdziwa, a złożone przez niego w grudniu 2019 roku zeznania są fałszywe - oświadczył rzecznik ministra koordynatora Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że ta wersja nie pokrywa się nie tylko z wcześniejszymi zeznaniami w prokuraturze i przed sądem, ale także „z wielokrotnie prezentowaną przez niego publicznie wersją wydarzeń”.

Jak napisał rzecznik ministra koordynatora, w listopadzie 2019 roku Tomaszowi Kaczmarkowi prokuratura postawiła szereg zarzutów karnych dotyczących wielomilionowych oszustw finansowych w tak zwanej aferze stowarzyszenia Helper.

- W opinii ministra koordynatora zmiana zeznań Tomasza Kaczmarka w sprawie „willi Kwaśniewskich” jest podyktowana sytuacją procesową byłego funkcjonariusza, który liczył na zapewnienie mu parasola ochronnego. Parasola takiego nie otrzymał i nie otrzyma nikt, kto sprzeniewierzył publiczne pieniądze - powiedział Stanisław Żaryn.

Śledztwo w sprawie majątku byłej pary prezydenckiej Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich toczy się ponownie od 2016 roku w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach. Postępowanie jest prowadzone „w sprawie”, a dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów. W listopadzie 2019 roku śledztwo zostało przedłużone do 3 czerwca tego roku.

IAR