fot. prk24.pl
Gościem porannego Studia Bałtyk był profesor Bogusław Polak z Politechniki Koszalińskiej. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk odniósł się m.in. do mających miejsce 80 lat temu masowych deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

- Trudno ustalić dokładną liczbę deportacji. Różnice w danych biorą się przede wszystkim z braku dokumentów. Dokumentacja związana z transportami to jedno, najciekawsze są jednak listy wytypowanych do deportacji. To one wydają się najbardziej wiarygodne. Wydaje mi się, że mówimy o liczbie nie mniejszej niż 800 tys. - powiedział profesor Bogusław Polak.

- Nastawienie Rosji do polityki historycznej nie idzie w kierunku zbliżenia. Następuje raczej pogorszenie sytuacji w tym zakresie. Trudno sobie wyobrazić ze w 2020 roku jeden z czołowych rosyjskich politologów mówi, że dobrze się stało, że wymordowano polskie elity w Katyniu i innych miejscach kaźni. Możemy tylko sobie wyobrazić jak to wygląda, skoro w parlamencie rosyjskim można kupić książki, w których jest napisane, że sprawcami tych mordów byli Niemcy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Aleksandry Kupczyk z profesorem Bogusławem Polakiem.

red./iw

Posłuchaj

Rozmowa z profesorem Bogusławem Polakiem