Oprócz tego w województwie pomorskim będzie budowana obwodnica Brzezia, Człuchowa, Starogardu Gdańskiego oraz Sztumu. Program 100 obwodnic w latach 2020-2030 został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

W ramach programu 100 obwodnic zrealizowana zostanie budowa obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21. Podstawowym celem budowy tej drogi jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 21. Według założeń, będzie to 9 km odcinek drogi, a łączny koszt inwestycji to ok. 300 mln zł.

- Budowa obwodnic to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, zwiększenie komfortu życia oraz zmniejszenie korków w miastach. To rozwiązywanie konkretnych i realnych problemów. Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecaliśmy, że w ciągu pierwszych 100 dni ogłosimy rządowy program budowy 100 obwodnic w Polsce. Tę obietnicę spełniliśmy, a na liście dróg uwzględniona została obwodnica Słupsk-Kobylnica - poinformował Piotr Müller, poseł ziemi słupskiej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Realizacja inwestycji zostanie wykonana w trybie projektuj i buduj. Oznacza to, że zarówno opracowanie dokumentacji projektowej, jak i realizacja robót zostanie zlecona jednemu wykonawcy. Taki tryb realizacji zamówienia publicznego pozwoli przede wszystkim dynamizować działanie i maksymalnie skróci czas od decyzji i realizacji zadania, do momentu, w którym nowa droga będzie gotowa do użytkowania.

W ramach rządowego programu 100 obwodnic zostaną zrealizowane również cztery inne inwestycje w województwie pomorskim:
  • Obwodnica Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25
  • Obwodnica Człuchowa w ciągu dróg krajowych nr 22 i 25
  • Obwodnica Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22
  • Obwodnica Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55
Program 100 obwodnic jest jednym z pięciu flagowych programów tzw. Piątki na 100 dni, zapowiedzianej po wyborach i realizowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Na budowę 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km przeznaczonych zostanie blisko 28 mld zł.

jż/jr

Posłuchaj

Piotr Müller