Obraz Joon-ho Bonga został nagrodzony w kategorii najlepszy film i najlepszy film międzynarodowy. Joon-ho Bong otrzymał statuetkę dla najlepszego reżysera i, razem z Jin Won Hanem, za najlepszy scenariusz oryginalny.

"Parasite" opowiada o ubogiej rodzinie, która wkrada się do domu zamożnego biznesmena. W kategorii najlepszy film międzynarodowy "Parasite" pokonał polskie "Boże ciało" w reżyserii Jana Komasy. Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego przypadł Joaquinowi Phoenixowi za rolę w filmie "Joker", dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej Renée Zellweger za "Judy", dla najlepszego aktora drugoplanowego Bradowi Pittowi za rolę w "Pewnego razu... w Hollywood", a dla najlepszej aktorki drugoplanowej Laurze Dern za "Historię małżeńską".

Południowokoreański film dostał w sumie najwięcej, bo cztery Oscary. Trzy - za zdjęcia, dźwięk i efekty specjalne przypadły dramatowi wojennemu "1917", a po dwie "Jokerowi", "Pewnego razu... w Hollywood" i "Le Mans' 66". Największym przegranym jest "Irlandczyk" Martina Scorsese, który nie otrzymał żadnej nagrody.

Oscara za najlepszą muzykę oryginalną otrzymała islandzka kompozytorka Hildur Gudnadóttir, autorka muzyki do "Jokera", a za piosenkę Elton John - autor utworu "(I’m Gonna) Love Me Again" z opowiadającego o nim samym filmu "Rocketman". Oscar dla najlepszego filmu dokumentalnego przypadł "Amerykańskiej fabryce" - fimowi wyprodukowanemu przez firmę należącą do byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i jego żony Michelle. Oscarem dla najlepszego fimu animowanego nagrodzono "Toy Story 4".
Podczas oscarowej gali wystąpiła polska piosenkarka i aktorka Katarzyna Łaska. Artystka wykonała po polsku fragment nominowanej do Oscara piosenki "Into the Unknown" z filmu "Kraina lodu 2". Wraz z Polką wystąpiło osiem innych aktorek, dubbingujących bajkową Elsę w innych krajach.

IAR/jr