fot. Mateusz Sienkiewicz
Taką deklarację złożył poseł Jerzy Hardie-Douglas. Parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej podczas nadzwyczajnej sesji rady powiatu w Szczecinku przedstawił jedną z koncepcji ratowania spółki Szpital w Szczecinku.

Jest nią przejęcie części udziałów w lecznicy przez urząd marszałkowski oraz okoliczne samorządy: - Wsparcie samorządu województwa wyniosłoby 5 milionów złotych. Do tego wsparcie gmin w wysokości 1,5-2 milionów i - przy wprowadzeniu programu naprawczego - taka struktura finansowania dałaby szpitalowi oddech na najbliższe lata.

Krytycznie do tego pomysłu podchodzi obecny na sesji poseł Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości, wiceszef sejmowej komisji zdrowia: - Zmieni się struktura własnościowa szpitala. Ktoś na tym skorzysta, ale na pewno nie będą to mieszkańcy i nie będzie to publiczna służba zdrowia.

W trakcie nadzwyczajnej sesji starosta szczecinecki zaproponował, aby spółka Szpital w Szczecinku objęta została 3-letnim programem naprawczym. Miałby on m.in. zakładać prowadzenie rozmów z wierzycielami, poszukiwanie procedur medycznych przynoszących dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, a także podnoszenie wartości udziałów spółki przez właścicieli szpitala.

ms/ar

Posłuchaj

Jerzy Hardie-Douglas, poseł Koalicji Obywatelskiej
Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości