Fot. Krzysztof Klinkosz
Zakonnicy, siostry zakonne, świeckie osoby konsekrowane uczestniczyły w niedzielę we mszy z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

W koszalińskiej katedrze mszę świętą koncelebrował biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Zwracając się do wiernych, w tym do osób konsekrowanych, wskazał na konieczność dawania świadectwa wiary innym: - W różnych miejscach naszej diecezji jest wiele osób, które dzisiaj nie wezmą udziału w eucharystii. Trzeba dać im przykład poprzez działanie.

Franciszkanin, o. Stanisław Piątkowski proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie, zaznaczył, że dla niego bycie osobą konsekrowaną to m.in. gotowość do wypełniania woli Boga: - Moja wola musi się równać woli Pana Boga. Spełnienie tej woli sprawia wielką radość. Wiem, że Bóg mnie nie zostawia, jest wierny i oczekuje tego samego ode mnie.

Wśród konsekrowanych są również osoby świeckie. Jak zaznacza Kazimiera Skibińska to służenie Chrystusowi poprzez pracę czy działalność poza murami klasztoru: - Służyć Chrystusowi można między innymi poprzez zwykłą pracę. Ja na przykład uczę katechezy w szkole. Ważne jest aby być z innymi dla Chrystusa na co dzień.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonuje 28 zgromadzeń zakonnych żeńskich i 12 męskich. Posługuje w nich ponad 230 sióstr zakonnych, 130 księży zakonnych oraz kilku braci. Są również przedstawiciele tzw. indywidualnych form życia konsekrowanego, dziewice i wdowy konsekrowane, łącznie kilkanaście osób.

kk/iw

Posłuchaj

biskup Edward Dajczak
o. Stanisław Piątkowski
Kazimiera Skibińska