fot. pixabay.com
Coraz więcej osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo. Jednak ich aktywizacja zawodowa nadal bywa sporym wyzwaniem. Wczoraj w Polskim Radiu Koszalin rozmawialiśmy o tym, że na Pomorzu brakuje pracowników, mimo to jest wiele osób niepełnosprawnych, które do pracy chociaż chciałby pójść, nie mają takiej możliwości.

Kamil Łata ma dwadzieścia dwa lata i wykształcenie zawodowe. Pilnie szuka pracy, bo bardzo mu zależy na samodzielności, także tej materialnej.

materiał Grażyny Preder

Większość niepełnosprawnych może i chce pracować. Dotyczy to również osób z niepełnosprawnością intelektualną, Dowodów na to dostarczają już od kilku lat Warsztaty Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie, prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

WTZ nr 2 nadal poszukują firm, które chciałyby przyjąć na praktyki ich podopiecznych - korzyści są obustronne.

materiał Joanny Lejtan

„Praca-Integracja”, „Stabilne zatrudnienie” czy „Absolwent” to tylko niektóre programy aktywizacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, realizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że te programy będą kontynuowane w tym roku. Wiele z nich realizowanych jest poprzez samorządy, organizacje pozarządowe, a także administrację rządową.

PFRON zawarł też porozumienia z dużymi firmami w sprawie zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Z kolei program „Absolwent” wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych mających wyższe wykształcenie. Prezes Krzysztof Michałkiewicz wymienił także program „Aktywni plus”, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne i długotrwałe bezrobocie.

Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON-u

Polska może aspirować do miana jednego z liderów pod względem leczenia i opieki kardiologicznej nad pacjentami. Mimo to w naszym kraju odnotowuje się ok. 175 tys. zgonów rocznie spowodowanych chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Wiele czynników wpływa na choroby serca, m.in. siedzący tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkohol, brak ruchu, niewłaściwa dieta.

Arkadiusz Wilman na temat profilaktyki i leczenia chorób serca rozmawiał z dr Elżbietą Zinką, ordynatorem oddziału kardiologii w koszalińskim szpitalu.

rozmowa Arkadiusza Wilmana z dr Elżbietą Zinką

Jak powiedziała Anna Jakubczak - dietetyczka ze Słupskiego szpitala, stosowanie odpowiedniej diety może zapobiec pojawieniu się choroby w zasadzie kążdej. Jeżeli zachorujemy,leczymy się, stosujemy dietę, to mamy szansę na wyleczenie.