fot. pixabay.com
Coraz więcej osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo. Jednak ich aktywizacja zawodowa nadal bywa sporym wyzwaniem. Wczoraj w Polskim Radiu Koszalin rozmawialiśmy o tym, że na Pomorzu brakuje pracowników, mimo to jest wiele osób niepełnosprawnych, które do pracy chociaż chciałby pójść, nie mają takiej możliwości.

Kamil Łata ma dwadzieścia dwa lata i wykształcenie zawodowe. Pilnie szuka pracy, bo bardzo mu zależy na samodzielności, także tej materialnej.

materiał Grażyny Preder

Większość niepełnosprawnych może i chce pracować. Dotyczy to również osób z niepełnosprawnością intelektualną, Dowodów na to dostarczają już od kilku lat Warsztaty Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie, prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

WTZ nr 2 nadal poszukują firm, które chciałyby przyjąć na praktyki ich podopiecznych - korzyści są obustronne.

materiał Joanny Lejtan

„Praca-Integracja”, „Stabilne zatrudnienie” czy „Absolwent” to tylko niektóre programy aktywizacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, realizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że te programy będą kontynuowane w tym roku. Wiele z nich realizowanych jest poprzez samorządy, organizacje pozarządowe, a także administrację rządową.

PFRON zawarł też porozumienia z dużymi firmami w sprawie zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Z kolei program „Absolwent” wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych mających wyższe wykształcenie. Prezes Krzysztof Michałkiewicz wymienił także program „Aktywni plus”, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne i długotrwałe bezrobocie.

Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON-u