fot. KPRP/Twitter
Byli przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych. Do Pałacu Prezydenckiego przyjechali: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS, Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Gawkowski i Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz i Stanisław Tyszka z klubu PSL-Kukiz15, a także Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak z Koło Konfederacja.

Po spotkaniu prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że prezydent Andrzej Duda podczas rozmów jednoznacznie wskazywał na konstytucyjne umocowanie prezydenckich prerogatyw, co do powołań sędziowskich.

Andrzej Duda zaznaczył też, że jego prawa do wyboru sędziów nie można kwestionować. Jak mówił Paweł Mucha, orzeczenie potwierdzające stanowisko prezydenta wydał wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Mucha relacjonował na spotkaniu z dziennikarzami, że niezależna senator Lidia Staroń apelowała do prezydenta o jak najszybsze podpisanie nowelizacji ustaw sądowych. Podobny apel skierowali do Andrzeja Dudy reprezentanci klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Przedstawiciele opozycji zwracali się do prezydenta o zgłoszenie weta do ustawy bądź odesłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Przewodniczący PO Borys Budka ocenił, że spotkanie w Kancelarii Prezydenta zakończyło się bez jakichkolwiek konstruktywnych ustaleń. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że odniósł wrażenie, iż prezydent jest przekonany do zmian zawartych w nowelizacjach ustaw sądowych. Poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka powiedział, że obecnie w Polsce nie ma woli kompromisu w kwestii reformy sądownictwa. Ocenił,że Jest przepychanka między Sądem Najwyższym, a Ministerstwem Sprawiedliwości.

Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że wszelkie kompetencje są w rękach prezydenta R, Andrzej Duda wysłuchał opinii parlamentarzystów odnośnie ustawy sądowniczej, która czeka na decyzję prezydenta i będzie podejmował rozstrzygnięcie także z uwzględnieniem tych głosów, czy stanowisk, które dzisiaj na tym spotkaniu wybrzmiały.

Lewica zaapelowała do prezydenta o niepowoływanie nowych sędziów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa . Na pozytywną reakcję prezydenta liczy wicemarszałek Sejmu i szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Nowelizacja ustaw sądowych zakładająca m. in. większy zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i nowy tryb wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego czeka na decyzję prezydenta. Andrzej Duda ma na decyzję 21 dni od momentu wpływu ustawy do Kancelarii Prezydenta.
IAR