fot. ms.gov.pl
W piątek Christian Wigand powiedział, że Komisja Europejska nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział dziś, że polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej jako całkowicie niedopuszczalną. Po wczorajszych słowach Wiganda przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński dodał, że polskie władze są gotowe do dialogu, także podczas najbliższej wizyty wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej w Polsce. Dodał, że program jest jeszcze ustalany, ale wie, że Jourova zwróciła się o możliwość odbycia spotkań z przedstawicielami Sejmu, Senatu, polskiego rządu oraz z I prezes Sądu Najwyższego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dodatkowo - jak zaznaczył - chęć spotkania z komisarz wyrazili przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa, prezesi Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Paweł Jabłoński poinformował, że nie było jak dotąd wniosku Very Jourovej o spotkanie z premierem Mateuszem Morawickim. Dodał, że jeśli takie oczekiwanie zostanie zgłoszone to nie sądzi, żeby pojawiły się przeciwskazania.

Komisja Europejska wysłała do unijnego Trybunału Sprawiedliwości wniosek o środki tymczasowe i zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej. Rzecznik Komisji mówi, że ma zastrzeżenia do jej funkcjonowania. Rząd w Warszawie odpowiada, że podejmowane decyzje są zgodne z prawem. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił też, że rząd będzie kontynuował reformę sądownictwa.

IAR