fot. iSzczecinek.pl
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sprawdza ile pojazdów porusza się po naszych drogach. Właśnie rozpoczęło się badanie natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach organizowanego co 5 lat Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR).

Pomiar w województwie zachodniopomorskim będzie prowadzony w ponad 100 specjalnie wyznaczonych miejscach.

- W ciągu całego roku, w zależności od odcinka drogi, będzie od 6 do 13 sesji pomiarowych, w tym pomiary nocne. Na drogach w naszym regionie pomiar będzie dokonywany głownie metodą rejestracji wideo. Nie będzie więc już, stosowanego we wcześniejszych pomiarach, liczenia ręcznego przez ekipy pomiarowe przy drodze. Zebrane dane zostaną przeliczone przy użyciu wzorów matematycznych, dając średnie dobowe natężenie ruchu - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

W punktach pomiarowych wyznaczonych na każdym odcinku między węzłami drogowymi lub ważnymi skrzyżowaniami będą ustawione kamery nagrywające ruch na drodze. Z wykonanych nagrań będą zliczane pojazdy w rozbiciu na odpowiednie kategorie: motocykle, samochody osobowe, lekkie samochody dostawcze, samochody ciężarowe bez przyczep, samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami, autobusy i ciągniki rolnicze.

Wyniki GPR służą przede wszystkim do planowania rozwoju sieci drogowej oraz podejmowania decyzji o remontach i przebudowach.

Wyniki liczenia poznamy w przyszłym roku.

iSzczecinek.pl/ar