fot. wikimedia
Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu.

„W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz upamiętniający to wydarzenie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim ofiarom jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości. Naszym obowiązkiem jest przypominanie kolejnym pokoleniom o tym, jaki los zgotował człowiekowi człowiek, gdy kierował się antysemityzmem, rasistowskimi i narodowymi uprzedzeniami oraz polityczną nienawiścią” - czytamy w uchwale.

W dokumencie przypomniano, że faszyzm, komunizm, nazizm narodziły się w cywilizowanej Europie jako wyraz nienawiści. Uchwała precyzuje także, że odpowiedzialność za zbrodnie na Narodzie Żydowskim ponoszą hitlerowskie Niemcy, a Auschwitz-Birkenau jest i pozostanie symbolem Zagłady i nieludzkiego terroru polskich Żydów i Polaków. Podkreślono, że Sejm ma szczególny obowiązek przypominania o tych tragicznych wydarzeniach kolejnym pokoleniom oraz upamiętniania ofiar.

„Chylimy głowy przed wszystkimi ofiarami nazistowskiej machiny śmierci, oddajemy cześć bohaterom, którzy walczyli z niemiecką III Rzeszą, ale przede wszystkim przestrzegamy przed obojętnością i biernością wobec przejawów nienawiści wywołanej rasizmem i antysemityzmem. Niech historia Auschwitz-Birkenau będzie przestrogą dla wszystkich” - podkreślono w dokumencie.

W poniedziałek, w rocznicę wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uroczystości z udziałem około 50 przywódców planowane są w Oświęcimiu. Ich gospodarzem będzie prezydent Andrzej Duda.

IAR/Sejm.gov.pl/ar