Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Andrzej Duda wydał oświadczenie przygotowane w związku z 75. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz. To element kampanii „The Truth That Must Not Die”, która promuje polską narrację historyczną w zagranicznej prasie w odpowiedzi na manipulacje ze strony Rosji.

W oświadczeniu Andrzej Duda przypomina historię wyzwolenia niemieckiego nazistowski obozu zagłady KL Auschwitz. Pisze także o potworności Holocaustu, podkreślając przy tym, że pamięć o Zagładzie jest trudna, ale konieczna: - Przyszłość świata musimy kształtować w oparciu o głębokie zrozumienie tego, co ponad 75 lat temu wydarzyło się w sercu Europy.

Andrzej Duda wspomina także o przyczynach, które doprowadziły do wybuchu drugiej wojny światowej II, podkreślając przy tym rolę Związku Radzieckiego: - Nie możemy zapominać, że ostatni, decydujący krok ku II wojnie światowej - bez której nie byłoby tragedii Holokaustu - to tajne porozumienie Hitlera i Stalina z 23 sierpnia 1939 roku.

- Prawda o Holokauście nie może umrzeć - zaapelował prezydent Polski, wzywając jednocześnie do troski o jej wierne przekazywanie. - Nie wolno jej zniekształcać ani instrumentalizować dla jakichkolwiek celów. W imię świętej pamięci o zagładzie Żydów oraz przez szacunek dla pozostałych ofiar dwudziestowiecznych totalitaryzmów - nie możemy i nie będziemy tego tolerować - dodał.

Prezydent Polski wspomina także rolę, jaką odegrała Polska w przekazaniu światu prawdy o tej zbrodni. Przy tej okazji w tekście wspomina o postaci rotmistrza Witolda Pileckiego czy Jana Karskiego. Mówi również o zaangażowaniu Polaków w ratowanie żydowskich współobywateli: - Znaczny odsetek ocalonych z Holokaustu zawdzięczał życie tysiącom polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

- Wybudowane w okupowanej Polsce niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne były i do dzisiaj są dla nas nieznośnym upokorzeniem. Stanowią one drastyczne zaprzeczenie naszej tysiącletniej kultury i historii, polskiego ducha wolności, tolerancji i solidarności - napisał prezydent, tłumacząc, czym był Holocaust dla Polaków.

Andrzej Duda podkreślił przy tym zaangażowanie Polski w kultywowanie pamięci o Zagładzie: - Upamiętnienie tragedii, jaką była zagłada Żydów, powinno być ważnym i trwałym elementem edukacji dla pokoju. Opowieścią, która przenika ludzkie serca, kruszy bariery uprzedzeń, podziałów i nienawiści.

W zakończeniu oświadczenia Andrzej Duda wspomniał o obchodach 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, która będzie obchodzona 27 stycznia na terenie polskiego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: - W miejscu, gdzie rozsypane są prochy ponad miliona ofiar Holokaustu spotkamy się w gronie przywódców i wysokich przedstawicieli państw z całego świata. Będą nam towarzyszyć sędziwi ocaleni. W 75. rocznicę symbolicznego zakończenia Zagłady damy świadectwo prawdzie.

- Wieczna pamięć i cześć zgładzonym w KL Auschwitz! Wieczna pamięć i cześć ofiarom Holokaustu! - zakończył swoje oświadczenie prezydent.

Kampania edukacji historycznej „The Truth That Must Not Die” została przygotowana przez Polską Fundację Narodową oraz Instytut Nowych Mediów. W jej ramach oświadczenie Andrzeja Dudy będzie można przeczytać w największych światowych mediach, między innymi w The Washington Post, Le Figaro czy Die Welt. Kampania obejmuje także publikację serii artykułów, których autorami są polscy historycy.

IAR/iw