fot. Przemysław Grabiński
Zbiory muzeum wzbogaciły się o portret Staszica autorstwa Jakuba Lipskiego oraz komplet osiemnastu rycin do największego dzieła literackiego autorstwa urodzonego w Pile Staszica - pt. „Ród ludzki”.

Maciej Usurski z Muzeum Staszica powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że portret jest niezwykle wartościowym eksponatem: -  Bardzo możliwe, że ten portret został wykonany jeszcze za życia Staszica. To wyjątkowo rzadki portret. Nie posiada go nawet Biblioteka Narodowa w Warszawie. Cieszymy się więc, że udało się nam go pozyskać do naszych zbiorów.

Jak dodaje Maciej Usurski, ogromne znaczenie dla zbiorów pilskiego muzeum mają też pozyskane przez placówkę ryciny do „Rodu ludzkiego” Stanisława Staszica: - Te ryciny były wykonywane przez kilku artystów w Warszawie, Paryżu, Wiedniu i Rzymie. Ostatnia z nich została powstała w 1823 roku.

Nowe eksponaty Muzeum Stanisława Staszica w Pile zaprezentuje mieszkańcom 4 lutego. Później obiekty zostaną poddane konserwacji, po czym znów będzie można oglądać je w „domu Staszica” w Pile.

pg/ar

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Maciej Usurski o portrecie Staszica
Maciej Usurski o pozyskanych rycinach