fot. prk24.pl
Uchwałę w tej sprawie niejednogłośnie przyjęła rada miasta. Komunikat biskupa został odczytany dziś w kołobrzeskich kościołach.

- Ta metoda z punktu widzenia Kościoła jest nieetyczna. Z jednej strony pomaga ludziom w doczekaniu się upragnionego potomstwa. Jednak skutkiem ubocznym jest brak poszanowania życia, które powstaje przy tej okazji. Mam na myśli zarodki nadliczbowe. Z tego powodu Kościół sprzeciwia się tej metodzie - powiedział ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii.

Uchwała w sprawie dofinansowania przez miasto in vitro została przyjęta głosami radnych PO i SLD. Przeciw było sześciu radnych: czterech z PiS i dwóch z Obywatelskiego Kołobrzegu. W głosowaniu nie obowiązywała klubowa dyscyplina. Dofinansowanie in vitro przewiduje po 5 tys. złotych dla 20 par rocznie.

jb/iw


KOMUNIKAT BISKUPA EDWARDA DAJCZAKA

Siostry i Bracia!

Współczesny problem bezpłodności sprawia, że coraz częściej spotykamy małżeństwa poszukujące metod wspomagania poczęcia. Kościół, który zawsze opowiada się za życiem, towarzyszy osobom dotkniętym bolesnym problemem niepłodności i nie pozostawia ich osamotnionych. Proponuje drogi wypracowane przez współczesną medycynę, akceptowane przez bioetykę i Naukę Kościoła. Wśród nich ważne miejsce zajmuje naprotechnologia, metoda leczenia niepłodności. Jako uznana procedura medyczna, pomaga w doczekaniu się potomstwa u wielu małżeństw starających się o nie. W naszej diecezji mamy już kilku lekarzy i instruktorów, którzy wyspecjalizowali się w naprotechnologii.

Mimo coraz większej popularyzacji tej skutecznej metody, panuje wciąż duże zainteresowanie sztucznym zapłodnieniem, potocznie nazywanym in vitro. Ze względu na procedurę pozostaje ono w sprzeczności z nauczaniem Kościoła, ponieważ poczęcie jednego życia, które się rozwija, odbywa się kosztem innych, które są niszczone. Dlatego Kościół stojący na straży życia sprzeciwia się tej metodzie, jako głęboko nieetycznej i sprzecznej z nauczaniem Jezusa.

Dlatego proszę Was, Siostry i Bracia, o głęboką refleksję nad wartością ludzkiego życia i proszę, byśmy zawsze opowiadali się za nim. Wielką troską i modlitwą ogarniam cierpiących z powodu niepłodności. Otaczam swoją modlitwą także tych, którzy szukali rozwiązania swoich problemów w metodzie in vitro, pamiętajcie: jesteśmy razem w Kościele otoczeni miłością Jezusa, jesteśmy Siostrami i Braćmi.

Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

Posłuchaj

ksiądz Wojciech Parfianowicz