fot. Arkadiusz Wilman
Uroczystości pogrzebowe duchownego odbędą się w czwartek (16 stycznia) i piątek (17 stycznia).

W czwartek o godzinie 19.00 zostanie odprawiona msza święta z ciałem zmarłego w koszalińskiej katedrze.

- Wspólnota seminaryjna chce go później przejąć dla siebie. Będziemy przez całą noc czuwać na modlitwie w kaplicy. W niedzielę - tuż po jutrzni, po godzinie 8.00 - ciało zostanie przetransportowane do Miastka i tam o godzinie 11.00 w jego rodzinnej parafii będzie odprawiona msza święta pogrzebowa, a następnie kondukt żałobny uda się na cmentarz - powiedział ksiądz Jarosław Kwiecień.

Ciało księdza Wojciecha Wójtowicza podczas pogrzebu będzie odziane w szaty liturgiczne: albę, stułę oraz fioletowy ornat. Na trumnie pojawią się symbole związane z kapłaństwem, czyli kielich i patena, mszał oraz stuła - będzie to jego rocznikowa stuła, którą duchowny otrzymał jako nowo wyświęcony kapłan.

Mszy świętej pogrzebowej będzie przewodniczył biskup Edward Dajczak. Eucharystię poprzedzą różaniec, a także liturgia godzin.

W holu głównym Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie została także wystawiona księga kondolencyjna. Można się do niej wpisywać aż do pogrzebu - od 9.00 do 21.00.

fot. Arkadiusz Wilman

Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych zginął tragicznie w poniedziałek w wypadku samochodowym pod Polanowem. Miał 44 lata.

Zmarłego kapłana wspominał biskup Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: - To nie jest tylko strata rektora seminarium, ale człowieka, który miał niepowtarzalną charyzmę. Szukał dróg formacji. Był rozchwytywany, jeździł na konferencje i rekolekcje. Miał naprawdę wiele talentów. To był człowiek niezwykłej wiary, z takim osobistym oddaniem się Maryi. Ten wulkan energii, który był w nim, nie brał się znikąd. Po jego stracie są ból, łzy i cierpienie.

Obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego będzie teraz pełnił ksiądz Jarosław Kwiecień: - Wiele razy spotykałem się na modlitwie z księdzem Wojciechem. Przepiękna jest ta spontaniczność, rodzinność i wspólnotowość młodych ludzi, którzy dziękują Bogu za takiego wychowawcę, jakim był ksiądz Wojciech.

Ksiądz Wojciech Wójtowicz pochodził z Miastka. Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie został mianowany w 2013 roku. Wcześniej był wikariuszem w parafii pod wezwanie świętego Kazimierza w Koszalinie, duszpasterzem akademickim oraz diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli.

aw/rż

fot. Arkadiusz Wilman
Czytaj więcej

Posłuchaj

ks. Jarosław Kwiecień wspomnina ks. Wojciecha Wójtowicza
bp Edward Dajczak wspomnina ks. Wojciecha Wójtowicza
ks. Jarosław Kwiecień o uroczystościach pogrzebowych ks. Wojciecha Wójtowicza
materiał Arkadiusza Wilmana