W porannym „Studiu Bałtyk” politolog mówił m.in. o reformie sądownictwa oraz sprawie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Powiedział także, kto wygra prawybory prezydenckie w Platformie Obywatelskiej.

Jak powiedział Bartłomiej Biskup, reformę sądownictwa przeprowadzono po to, by skrócić czas oczekiwania na wyroki i odzyskać zaufanie obywateli do sądów: - KRS padł ofiarą sporu między środowiskiem sędziowskim a rządem. Powoływanie sędziów musi być zależne od władzy wykonawczej, dlatego że to jest jedna z fundamentalnych zasad państwa prawa. Na razie skutki reformy sądownictwa mamy mizerne z powodu awantury politycznej i właśnie to przekłada się na działanie sędziów.

Zdaniem gościa „Studia Bałtyk” prawybory prezydenckie w Platformie Obywatelskiej wygra Małgorzata Kidawa-Błońska: - Jest bardziej rozpoznawalna, a jej poglądy są centrowe. Może również zebrać głosy od wyborców prawicowych. W sondażach także ma przewagę nad Jackiem Jaśkowiakiem. Obecny prezydent Poznania dopiero przygotowuje się do centralnej polityki. Startując w prawyborach, na pewno jego pozycja w partii urośnie. Do tego prezydenckiego wyścigu dołączy ktoś z Lewicy. Czas działa na niekorzyść partii opozycyjnych. Na razie mamy zgłoszone 3 kandydatury: Andrzeja Dudę, Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Szymona Hołownię

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red.

Posłuchaj

Gość Studia Bałtyk: Bartłomiej Biskup, politolog