fot. TVP INFO
Zmarł Adam Słodowy, popularyzator majsterkowania i twórca programu „Zrób to sam” nadawanego w Telewizji Polskiej w latach 1953-1983. Informację o jego śmierci potwierdziła żona Bożena.

Adam Słodowy był autorem książek poświęconych majsterkowaniu i motoryzacji. Jego książka „Lubię majsterkować”, zawierająca także projekty ze „Zrób to sam”, ukazała się w łącznym nakładzie ponad 560 tys. egzemplarzy. Był także autorem scenariuszy do serii filmów animowanych dla dzieci „Pomysłowy Dobromir” i „Pomysłowy wnuczek”.
Adam Słodowy był wojskowym i miał ogromne zamiłowanie do majsterkowania. Pod koniec lat 50. wybrał się do telewizji, żeby poskarżyć się na emitowany przez nią edukacyjny program. Zaproponowano mu, żeby robił swój własny i tak też się stało.

Emitowany od 1959 do 1983 roku program „Zrób to sam” gromadził przed telewizorami rzeszę młodych ludzi, którzy chcieli się dowiedzieć, jak zrobić zabawkowy samochód, łódkę z napędem, lampkę czy karmnik dla ptaków. W 1974 r. został Kawalerem Orderem Uśmiechu.


Warto podkreślić, że w latach 1950–1958 był związany z Koszalinem. Pracował wówczas jako wykładowca w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej.

3 grudnia Adam Słodowy obchodził 96. urodziny.
IAR/rż